reklama

Nepriateľská osoba 3 Ináč nám bude otravovať život a kaziť ovzdušie

Tých, čo v socialistickej vlasti otravovali život a kazili ovzdušie dnes označujeme za disidentov. Teda ľudia, ktorí nielen že neboli spokojní s pomermi normalizovanej Československej socialistickej republiky, ale dávali to aj všemožne najavo. Ja som patril medzi tých, a bolo nás veľa, čo sme síce neboli spokojní, ale necítili sme potrebu to nejako nahlas vyjadrovať. Vlastne ani dnes, keď už priestor na vyjadrovanie názorov sa podstatne rozšíril, sa k politike vyjadrujem len obmedzene, lebo moja práca a záujmy ma dostatočne pohlcujú a držia mimo politickej sféry. A tak všetko to úsilie ŠtB držať ma na uzde, bolo aj z tohto hľadiska zbytočné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na orgány bezpečnosti som sa musel obrátiť predovšetkým v súvislosti s občianskym preukazom. Vtedy to bol pre bežný život ešte dôležitejší dokument, než je tomu dnes a bez neho bol občan akoby v domácom väzení.

„No ale my sa chceme s vami porozprávať," povedali mi zodpovední pracovníci, keď som si občiansky preukaz začal vybavovať u orgánov vtedajšej polície, teda Verejnej bezpečnosti, skrátene VB, či u chlapcov z „piatej bé", a hneď aj dojednali termín stretnutia na niektorý deň ráno. Dostavil som sa a po hodine dvoch vyťažovania ma poslali domov. "Choďte sa naobedovať. Dajú vám vôbec doma najesť?" skúšali žartovať. "Neviem ako u vás, ale ja mám rodinné vzťahy v poriadku", tak nejako znela moja odpoveď a ja som sa v určený termín vrátil. Niekedy ma po príchode jednoducho hneď poslali preč, lebo „teraz na vás nemáme čas, fešák, my máme aj iné povinnosti".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj zahraničný príbeh je dnes už notoricky známy, lebo od zbúrania ostnatých drôtov na hraniciach ho zažil a vyrozprával kopec našich občanov a tak sa to aj uchovalo v mojom spise. Skôr zaujímavé sú postoje eštebákov. Predovšetkým to bol spôsob kladenia otázok vyťažovateľov - bolo to skôr také poštekávanie a nech som povedal čokoľvek, vždy sa to muselo spochybniť. To poštekávanie neviem zopakovať, ale to spochybňovanie môžem zdokumentovať, lebo sa na mňa pripravovali a v mojom spise sa k tomu zachoval niekoľkostránkový elaborát v rukopise a potom prepísaný na stroji. Očividne bol považovaný za veľmi dôležitú expertízu, lebo spis sa naň veľakrát odvoláva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Eštebákom veľmi ležalo na žalúdku, že som pracoval v reštaurácii v New Jersey, USA, ako čašník. Túto prácu som si vybavil cez írsku študentskú organizáciu, ako sa to vtedy tam (a teraz už konečne aj u nás) bežne robilo. A keďže sa mi reštaurácia i jej vidiecke prostredie páčili, vrátil som sa tam ešte niekoľkokrát, vždy, keď som si potreboval zarobiť peniaze. A asi som sa tam uviedol dobre, keď ma stále, na zdvihnutie telefónu, boli ochotní prijať. Eštebáci to však vnímali ináč.

„Práca v New Jersey, ani mesto, ani majiteľ, ani podnik, prečo v New Jersey, keď v New Yorku sú vyššie platy o 20%, ak je to pravda, že pracoval ako čiašník."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Tretia cesta do New Jersey? Štát New Jersey a mesto New Jersey - Jersey City, obyčajné, nič atraktívne, ani hazardné hry tam nie sú."

Nuž prácu som mal v tejto reštaurácii dobre zaplatenú, a to aj na newyorské pomery, a keďže som žil na vidieku, mal som nižšie náklady. A do New Yorku som chodieval stále vo voľnom čase, takže aj ruchu tohto úžasného veľkomesta som si užil. Lenže eštebáci mali iné predstavy o živote v Amerike. Dokonca som si v spise našiel mená amerických kolegov-čašníkov, ktorí tam so mnou pracovali. Ja som ich mená nikde neuvádzal, dokonca som si niektorých už ani nepamätal. Očividne eštébé tam niekoho vyslala na obhliadku, či sa nejedná o nejaké výcvikové centrum diverzie proti „táboru mieru a socializmu", ako sa samoľúbo označovalo sovietske zoskupenie štátov vo vtedajšej propagande. Viac sa však v spise k tejto reštaurácii nevyjadrovali. Prišli na to, že to bola to len a len reštaurácia a ako taká ich nezaujímala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte niektoré ďalšie citáty z expertízy Federálneho ministerstva vnútra. Tie už ponechám bez komentára. Hovoria za seba.

  • - Praktikant vautomobilke - študent VŠE - aká je tu súvislosť, hneď ekonomický výskum, nepoznal jazyk, ani výrobu.

  • - Spojil sa suniverzitou ahneď ho prijali na 1 rok? Ako, veď sa to robilo, ale za pomoci vplyvných osôb, alebo emigrantských centier ajednotlivcov...

  • - Bakalár - tvrdá práca pre domorodcov aon za 2 roky? ... Hlúposť.

  • - Ďalšie štúdium vKalifornii? Zničoho nič alen ďalšie štúdium...?

  • - Putovanie po západnej Európe - nikto zadarmo nič nedá. Keby bol žena, tak na prostitúcii by zarobil priemerne 100 dolárov denne.

  • - A znovu štúdium na Kolumbijskej univerzite vNew Yorku. Veď tam sa hocikto nedostane. Výnimky - politickí prominenti, nie jednotlivci zo socialistického sveta...!

  • - ZBakalára sa stal Master of Arts? Padol, klesol.

  • - Výrobná prax vJaponsku - hlúposť. Anáklady, pre koho tá prax, veď podniky robia, ale recipročne. Aké vízum Japonci mu dali.

  • - Aďalšie cesty India - Turecko.

  • - Ceny leteniek, vstupeniek do divadiel, galérií apod. Veď obyčajný človek si tento luxus dovoliť nemôže.... Chodil stopom? Aj na lietadle?

  • - Už priznáva styk svedením zahraničných študentov, ale regulárnych, nie zbehov. /utečencov/ Akto tam sedí? Len FBI aCIA!!! ... Smrdí priamym riadením afinancovaním CIA avládou.

  • - Turistika po mestách USA hlúposť - to si dovoliť nikto nemôže /on?/

To, že nepoznali reálie západných štátov, som chápal. S takýmito postojmi si ma však veľmi skoro znechutili natoľko, že som prestal s nimi komunikovať a tak sa veľa od mňa nedozvedeli. Vlastne veľká časť zbytku spisu je o tom, že sa s nimi nechcem pustiť vôbec do reči. Nech sa nedivia!

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  288
  •  | 
  • Páči sa:  291x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu