Slávime vyhlásenie zvrchovanosti

Autor: Štefan Vrátny | 18.7.2012 o 3:16 | Karma článku: 14,39 | Prečítané:  664x

Slávime vyhlásenie zvrchovanosti, ako počúvam celý deň z rádia. A tiež počúvam názory tých, ktorí si privlastňujú zásluhy a robia posmešky z tých, ktorí sa k nim nepridali. Mňa sa nik nepýtal, čo si o vyhlásení zvrchovanosti myslím a teraz, keď už na tom nezáleží, azda predsa len sa vyjadrím, ako sa na udalosti spred dvoch desaťročí pamätám.

Mne by najviac imponoval postup našich politikov tak, ako ho opatrne navrhoval Ján Čarnogurský. Zostať s Čechmi, Moravanmi a Slezanmi v jednom štáte až do momentu vstupu do Európskej únie. Bolo by to veľmi elegantné riešenie, ktoré by znásobilo úctu, ktorú si Česko a Slovensko vo svete získalo tým, že sa dokázalo rozísť pokojnou cestou. Pre Slovensko by to naviac znamenalo, že by sa vyhlo nedôstojnému obdobiu svojich novodobých dejín, ktoré nasledovalo. Teraz už je to jedno, ale tie demarše a zdvihnuté prsty, ktoré na nás vtedy mierili od rôznych medzinárodných fór, ma mrzeli. Hlavne keď ich oprávnenosť nemožno spochybňovať. Ciele sú dôležité, ale aj cesta k ním. Vtedajšia slovenská politická špička vrazila namiesto rozvážnosti na pojašenosť a teraz si robí zásluhy. A nedobrý pocit mi zostal aj teraz, po dvoch desaťročiach, že u nás na politickej scéne pojašenosť ako keby dlhodobo vyhrávala nad rozvážnosťou.

A potom ma mrzela skutočnosť, že zvrchovanosť bola, a mnohými stále je vnímaná ako víťazstvo Slovákov nad Čechmi a  Prahou, napriek tomu, že si neviem predstaviť, ako by bez Čechov a Československa ako historického intermezza, k slovenskej zvrchovanosti došlo. Zvrchovanosť je v poriadku, len do novembra 1989, bola pre Slovensko zo všetkých reálnych alternatív tá československá najlepšia. A stále si myslím, že ešte niekoľko rokov dlhšie mohla zostať.

Preto radšej by som bol, keby sme oslávili spoločne 28. október 1918 ako moment, od ktorého sa moderná slovenská štátnosť začala rozvíjať. Udalosti z pred dvadsiatich rokov boli len nie veľmi vydarenou, zbytočne predčasnou bodkou za Československom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?