Keď chamtivosť zabíja

Autor: Štefan Vrátny | 18.9.2012 o 9:18 | (upravené 18.9.2012 o 12:19) Karma článku: 11,63 | Prečítané:  1045x

Stále sa šíria správy o tom, že v Čechách chorejú a umierajú ľudia po požití metylalkoholu, hľadá sa vinník, čo otravu dostal do obehu a pritom hlavní vinníci sa tvária akoby nič, že v tom prsty nemajú.

Alkohol obsahujúci metylalkohol sa dostal do obehu predovšetkým preto, že ľudia závislí na alkohole si už legálne kupovaný alkohol nechcú či nemôžu dovoliť. Spotrebná daň, ktorá sa naň uvaľuje, sa stáva pre nich neúnosná a hľadajú iné zdroje na uspokojenie svojej závislosti, hoci aj nelegálne. Dostávame sa do štádia podobného situácii v Spojených štátoch, keď prohibícia viedla k rozšíreniu zločinnosti súvisiacej s predajom alkoholu na čierno, až musela byť zrušená. Ceny legálneho alkoholu sa stávajú prohibičné pre tých, ktorí bez alkoholu nedokážu žiť. Presne táto situácia vyústila do súčasnej tragédie v Česku. Dá sa predpokladať, že veľa nelegálneho alkoholu sa už predáva, len vypuklo to až v tieto dni, keď sa na čiernom trhu objavila jeho jedovatá odroda.

Riešenie je stavať sa k predaju alkoholu ako ku každému inému potravinárskemu tovaru. Predávať ho za výrobné, distribučné a maloobchodné náklady, primeraný zisk určený konkurenčným prostredím, plus daň z pridanej hodnoty tak, ako je to bežné. Pokiaľ sa na alkohol bude uvaľovať spotrebná daň, tak potom nie prohibičná, a príjmy z nej venovať predovšetkým na hľadanie spôsobov, ako znižovať alkoholovú závislosť a riešiť škody, zdravotné, morálne i materiálne, ktoré alkohol spôsobí.

Neustále zvyšovaná spotrebná daň uvaľovaná na alkohol sa v súčasnosti používa predovšetkým na krytie dier v štátnom rozpočte. Úmrtia v Čechách spôsobené metylalkoholom nech slúžia ako výstraha, k čomu takáto politika vedie. Vydieranie ľudí závislých na alkohole je nielen nemorálne, ale ja vražedné.

Podobne riešiť aj predaj cigariet. Tým sa odstránia dôvody pre existenciu mafií budujúcich tunely na ukrajinskej hranici a hľadajúcich iné spôsoby, ako profitovať na ľudskej závislosti a chamtivosti politikov, a nielen ich, ktorí pri vidine peňazí strácajú zdravý úsudok. Zároveň je to aj výzva pre voličov, aby si všímali politikov budujúcich svoju kariéru na prísľuboch lepšej budúcnosti, keď cestu do nej dláždia vydieraním závislých ľudí, ktorí potrebujú predovšetkým pomoc, nie cynické „tak vám treba."

Kristus vyháňal diabla tým, že ho vyhnal do prasiat. Od dôb Krista sa nám podarilo vyhnať veľa diablov z ľudského tela: choleru, mor a iné neduhy, ktoré ešte donedávna hubili ľudstvo. Diabol alkoholizmu je ešte stále s nami, ale raz azda príde aj na neho. Vysokou spotrebnou daňou na alkohol diabla z tela nevyháňame, len zdierame tých, ktorí už trpia dosť.

P.S. Nefajčím, tvrdý alkohol nepijem vôbec, víno dva-tri deci do roka, pivo dva-tri krígle do roka, ale po najnovších škandáloch sa asi vzdám aj toho. Voda je proti smädu najlepšia a na tú spotrebnú daň ešte nevymysleli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?