Ozdoba Michalskej brány v Bratislave a trochu počtov

Autor: Štefan Vrátny | 10.6.2013 o 21:38 | (upravené 16.6.2013 o 18:04) Karma článku: 12,56 | Prečítané:  1190x

Michalská brána patrí nepochybne medzi najromantickejšie dominanty Bratislavy, najnovšie obohatená tzv. nultým kilometrovníkom - mosadznou kružnicou vsadenou do dlažby chodníka ukazujúcou kilometrové vzdialenosti od významných miest sveta.

BA.Michalska.brana.jpg

Poviete maličkosť, ale práve takéto maličkosti dotvárajú kolorit našich miest a bár by sme ich mali čo najviac. Podľa možnosti však bez do očí bijúcich chýb, na ktoré príde aj všímavý žiak základnej školy dívajúci sa na kruh pod poslednou zachovalou historickou bránou nášho hlavného mesta. Ukazuje rovnakú vzdialenosť 4 776 km od severného aj južného pólu. I keď klíma sa u nás otepľuje, k rovníku sa nepribližujeme a hoci zemeguľa sa vraj splošťuje a ináč deformuje, predbiehať udalosti netreba, za miliardu rokov všetko môže byť nakoniec úplne ináč.

BA.Nulty.kilometrovnik.jpg

Mňa v základnej škole učili, že jeden meter je jedna desať milióntina štvrť poludníka zemského, to znamená vzdialenosť od jedného pólu k druhému je dvadsať tisíc kilometrov (pre neznalých angličtiny North Pole znamená severný pól a South Pole jeho južný proťajšok) a to by mal byť súčet oboch vzdialeností vyznačených na nultom kilometrovníku.

BA.South.Pole.jpg

A tak nebudem veľmi smútiť, ak sa nájde nejaký chytrák, ktorý nám tento kruh ukradne, však je z mosadze a má svoju šrotovú cenu, a na novom nultom kilometrovníku vsadenom do dlažby pod Michalskou bránou krásavice na Dunaji sa objavia už správne vzdialenosti od jedného i druhého pólu. Pre istotu by som tiež odporúčal skontrolovať aj vzdialenosti od ostatných uvádzaných miest. Jeden u nás nikdy nevie.

BA.North.Pole.jpg

A potom ešte jednu maličkosť by som nedbal, keby bratislavská radnica zvážila. Keď už tento kruh uvádza vzdialenosť od Olomouca, prekrásneho moravského mesta, ktoré si to zasluhuje (však som v neďalekom vojenskom priestore strávil časť svojej, ako sa v dobovej propagande hovorilo, najčestnejšej povinnosti občana socialistickej vlasti), nechal by som na zváženie, či by sa na kruhu nemohli objaviť aj niektoré slovenské mestá, trebárs Košice. Alebo majú bratislavskí kompetentní Košičanov až tak v žalúdku, že im to nedožičia?

Podotýkam, že fotky sú z dnešného dňa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.


Už ste čítali?