reklama

Nezamestnanosť ako správne zadefinovaný problém

Hovorí sa, že správne zadefinovaný problém je z polovice vyriešený. Máme vysokú nezamestnanosť a počúvame o snahách riešiť ju znižovaním týždennej pracovnej doby na 35 hodín a zavedením prísnejšieho limitu na prácu nadčas. Vyplýva to z predstáv, že objem prác je obmedzený a teda ako koláč ho treba rozkúskovať na menšie diely, aby sa každému ušlo. Zároveň znižovaním počtu hodín strávených v práci sa má zlepšiť kvalita života našich ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Otázkou je, či takéto zadefinovanie problému je správne. Faktom je skôr to, že problémov máme vyše hlavy a teda aj práce pre každého neúrekom. Čoho máme nedostatok sú podnikatelia - manažéri, ktorí sú schopní v našich podmienkach pripravovať projekty, potom ich zavádzať do života a vťahovať ďalších nezamestnaných do pracovného procesu. Čo teda potrebujeme predovšetkým je, podporiť podnikateľské prostredie, lebo ako aj medzinárodné ratingy potvrdzujú, za posledné roky konkurenčné prostredie slovenskej ekonomiky hodne strácalo na svojej kvalite.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V porovnaní s vyspelými krajinami má slovenská ekonomika malý podiel malých a stredných podnikov. V tomto ohľade majú lepšiu pozíciu naši severní i južní susedia, lebo u nich bolo malé podnikanie povolené už za doby totality a títo ľudia sa potom, po páde centrálne plánovaných hospodárstiev, rýchlo rozbehli v podnikateľskom prostredí za nových podmienok. U nás je aspoň jedna generácia malých a stredných podnikateľov poddimenzovaná aj z týchto historických dôvodov, a to je tiež dôvod, prečo patríme v rámci EU medzi štáty s najvyššou mierou nezamestnanosti a najnižšou priemernou mzdou.

O výhodách malého a stredného podnikania sa už pohovorilo veľa a teda je známe, že sa jedná predovšetkým domácich ľudí, ktorí majú predpoklady pre najlepšie využívanie miestnych zdrojov a uspokojovanie miestnych potrieb, sú menej závislí od konjunktúry na svetových trhoch a s menším sklonom presťahovať sa inam, ak sa za hranicami zlepšia podmienky pre ich oblasť podnikania. To sú ľudia, ktorých potrebujeme v súčasnosti najviac a popri investoroch zo zahraničia treba hľadať a podporiť v prvom rade takýchto ľudí na riešenie nezamestnanosti, ktorá nás momentálne kvári.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to výzva pre vládu, aby predovšetkým posilňovala podnikateľské prostredie a tiež aby sme viac pozornosti venovali vyplneniu medzery v malom a strednom podnikaní. Je to aj výzva pre občanov, aby nabrali odvahy zakladať vlastné podniky.

A je to aj výzva pre tých, ktorí zostávajú v zamestnaneckom pomere, aby si vytvárali pozitívny vzťah k práci, ktorú robia, lebo aj to sa dá. Občan veľkú časť svojho života strávi v práci a ak ju robí s takým odporom, že chce od nej čo najskôr preč, nie je to dobré ani pre neho, ani pre spoločnosť, ani pre ekonomiku.

Znižovaním pracovnej doby a nadčasov, ako aj iné opatrenia navrhované odbormi a ľavicovo orientovanými politikmi a čakanie na investorov zo zahraničia, že nám prídu vyriešiť naše problémy, nás ďaleko neposunie. Potrebujeme predovšetkým podnikavých, zanietených ľudí, ktorí sú ochotní vydať zo seba maximum v dobrom, podnikateľsky priateľskom, konkurencie schopnom prostredí, bez neúnosného obmedzovania zákonníkom práce. Odbory, zákonodarstvo a zákonodarcovia, ktorí chcú znižovať pracovnú dobu a nadčasy, vraj za účelom zvýšenia zamestnanosti a zlepšovania kvality života, nahrávajú predovšetkým tým, ktorí prácu považujú za posledný zúfalý pokus ako získať peniaze. Takéto postoje nie sú cestou zlepšovania stavu ekonomiky a kvality života.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  288
  •  | 
  • Páči sa:  291x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu