Nepriateľská osoba 28 Kombinácia, analýza, nákup a prestavba

Autor: Štefan Vrátny | 15.4.2011 o 7:21 | (upravené 21.4.2011 o 20:26) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1258x

V spise sa mi zachoval siahodlhý prísne tajný plán agentúro-operatívneho rozpracovania, ktorého cieľom bolo, citujem, „agentúrno-operatívnymi opatreniami preveriť, či objekt počas pobytu v kapitalistickom zahraničí nebol získaný špeciálnymi službami protivníka k nepriateľskej činnosti voči ČSSR."

 

 

Na záver plánu sa objavili tieto poznámky:

Podľa výsledkov rozpracúvania a vzniklej operatívnej situácie vykonať v súčinnosti s orgánmi VKR (Vojenská kontrarozviedka) agentúrno-operatívnu kombináciu s cieľom prejavenia sa objekta a zadokumentovania jeho záujmu o utajované skutočnosti.

Termín: po dohode s VKR

Tieto agentúrno-operatívne opatrenia v akcii „FILOZOF" sa budú v priebehu rozpracovania doplňovať a rozvíjať podľa dosiahnutých výsledkov, pričom hlavné úsilie bude zamerané na odhaľovanie a dokumentovanie takých okolností, ktoré by potvrdzovali podozrenie, že objekt „FILOZOF" je v spojení s cudzou spravodajskou službou a vyvíja voči nám nepriateľskú činnosť.

Jednoducho povedané, v kombinácii išlo o to, podstrčiť mi nejaké materiály, ktoré by vyvolávali dojem, že sú prísne tajné, či o ne prejavím zvýšený záujem a tak sa prezradím ako agent nepriateľských západných špionážnych centrál.

Postup naznačuje PRÍSNE TAJNÝ a PILNÝ list Krajskej správy ZNB, Správy ŠtB Košice na Okresnú správu ZNB, Oddelenie Štátnej bezpečnosti v Martine zo dňa 8. mája 1981 nasledovného znenia:

Vec:    Akcia „FILOZOF" reg. č. 12199, prejednanie postupu vykonania agentúrno-operatívnej kombinácie - oznámenie

Tunajším 4. oddelením I. odboru Správy ŠtB je v akcii „FILOZOF" reg. č. 12199 rozpracovaný navrátilec z Anglie pre podozrenie z trestného činu vyzvedačstva podľa § 105 Trestného zákona.

V súlade s plánom agentúrno-operatívneho rozpracovania je plánované vykonať AOK (agentúrno-operatívnu kombináciu) s cieľom preverenia záujmu objekta o utajované skutočnosti. Objekt pracuje v ZŤS Košice.

Po zhodnotení operatívnej situácie v danom prípade bolo zistené, že najvhodnejší spôsob vykonania AOK sa javí využitie služobných ciest objekta do Martina na GR ZŤS.

Z toho dôvodu, že pri vykonávaní AOK je potrebná aj Vaša súčinnosť, dostaví sa dňa 19.5.1981 na Vašu súčasť riadiaci orgán akcie „FILOZOF" npor. J, ktorý prejedná postup a zabezpečenie vykonania agentúrno-operatívnej kombinácie. Žiadam ísť menovanému v ústrety.

Pragocentrizmus vtedy fungoval aj tu a v tak závažnej veci bolo treba zabezpečiť aj postoj Prahy, konkrétne náčelníka 7. odboru 2. správy SNB (česky Sbor národní bezpečnosti) a tu je odpoveď telexom:

na zaklade vaseho dozadani do akce „filozof" bylo uskutocneno jednani s pracovnikem dezinformacniho oddeleni 3. spravy snb praha, ktery po seznameni se s pozadavky ve smyslu vaseho dozadani pro vyuziti v aok stanovil tyto pokyny:

  • - je zapotrebi zpracovat dezinformaci primo z prostredi specialni vyroby, kde je objekt zamestnan,
  • - dezinformace ma byt vypracovana v co nejkratsim rozsahu (je mozno vypracovat i dve varianty) (opr. v co nejsirsim rozsahu),
  • - v dezinformaci by se mela odrazit i ta skutecnost, zda je vhodne pouzit materialy jen vojensko-ekonomickeho charakteru (viz specialni vyroba zts kosice), nebo i materialy vylucne vojenskeho charakteru,
  • - v dezinformaci je mozne vyuzit i takovych utajovanych skutecnosti, ktere jiz mohly vejit ve znamost cizim specialnim sluzbam (napr. emigraci z prostredi specialni vyroby, kde je objekt zamestnan),
  • - k materialum musi byt prilozena i charakteristika objekta, ktera by vystihovala jeho schopnosti rozpoznat, zda se jedna o dezinformaci z oblasti utajovanych skutecnosti, nebo opravdive utajovane skutecnosti.

materialy zpracovane ve smyslu techto pokynu zaslete k nasemu cj.:, aby jsme je mohli 3. sprave snb predlozit ke konecne uprave a odsouhlaseni pro pouziti do aok v akci „filozof".

A potom ešte PRÍSNE TAJNÝ materiál zo dňa 13. augusta 1981 od toho istého súdruha podplukovníka zaslaný do Košíc:

Akcia „FILOZOF" - vrátenie materiálov po odbornom posúdení.

K č.j.: OS-00714/14-81

Po odbornom posúdení Vami spracovaných materiálov k použitiu pre AOK do akcie „FILOZOF", materiály vraciame s tým, že III. Správa ZNB nemá námietky pre ich použitie do uvedenej akcie.

O výsledkoch AOK v akcii s použitím dezinformácie o oblasti vojensko-ekonomickej nás priebežne informujte.

Náčelník 7. odboru II, S-ZNB

Nebudem napínať. Celá akcia bola vrcholne detinská a to, ako mi kolega, dôverník ŠtB, priniesol k pracovnému stolu a podstrčil vybrané materiály, prekonávalo mnoho z toho, čo zažíval Švejk a Čierni baróni v peripetiách svojho života. Toľko práce vynaloženej na to, aby dôverník behom pár sekúnd zistil to, čo bolo v ďalšom pláne agentúrno-operatívneho rozpracúvania objekta „FILOZOF" z 11. decembra 1981 vyjadrené nasledovným konštatovaním podfarbeným smútkom, ale nie rezignáciou (lebo veď spis sa ešte ani zďaleka nekončí):

Cestou dôverníka „M" boli získané poznatky k chovaniu objekta na pracovisku. Objekt sa prejavuje veľmi opatrne a obozretne, čo sa týka prístupu a zoznamovania sa s materiálmi utajovanými a stykmi s VC (vízoví cudzinci) dochádzajúcimi do ZŤS. O opatrnosti objekta svedčí aj výsledok realizácie agentúrno-operatívnej kombinácie, ktorá bola vykonaná s cieľom preverenia jeho záujmu o utajované skutočnosti z oblasti strojárskej výroby, avšak objekt neprejavil záujem o takéto skutočnosti.

Podobne detinsky, ale aj urážlivo, mi pripadali ďalšie agentúrno-operatívne opatrenia ako STÚ nákup, teda otváranie a kontrola korešpondencie (do roku 1980 označované ako TA-211), STÚ prestavba, teda telefonický odposluch (do roku 1980 TA-133) či analýza, teda domová prehliadka, prehliadka pracovného stola a pracovných spisov. Všetko som už spomenul v predchádzajúcich článkoch. Pri všetkých týchto opatreniach eštebáci zdôrazňovali potrebu maximálnej opatrnosti, aby nedošlo k dekonšpirácii, teda aby som neprišiel na to, že o mňa prejavujú zvýšený záujem aj takouto formou. Musel by som však byť úplne mechom praštený, aby som si nevšimol, že sa tieto veci okolo mňa dejú. Sám som to pred nikým nekomentoval, ani sa nijak neprejavoval a ponechával som eštebákov pod dojmom, že žijem v svätej nevedomosti. Nepotreboval som, aby spanikárili a začali konať nepredvídavo, skratovo. Hovoril som si, nech si len neochvejne kráčajú za svojimi cieľmi stanovenými v agentúrno-operatívnych opatreniach, o existencii ktorých som akú-takú predstavu mal aj bez toho, aby som ich čítal. Ak som sa medzičasom stal FILOZOFOM, ako si ma zaheslovali, tak určite k tomu vo významnej miere prispeli.

Predsa len som sa raz neustrážil a k ich opatreniam som sa na pracovisku vyjadril, ako to potvrdzuje záznam zo schôdzky eštebáka s dôverníkom, kolegom z pracoviska, konanej 27. apríla 1981:

V závere rozhovoru prameň uviedol, že VRÁTNY pred nedávnom prisvedčil spoluzamestnancovi xxx, že na ich pracovisku sú odpočúvané telefonáty. K rozhovoru o odpočúvaní došlo tak, že z uvedeného oddelenia sa veľa telefonuje a vedúci ich upozornil, že „nech pracovníci netelefonujú súkromne, lebo telefóny sú odpočúvané". Na to VRÁTNY odpovedal, že telefóny môžu byť odpočúvané, ale nie z dôvodov súkromných hovorov. Prameň v závere tohto rozhovoru dodal, že neverí, aby boli telefóny odpočúvané. K tomu sa už VRÁTNY nevyjadril...

6/ Poznatky považujem za pravdivé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?