Niečo o strýcovi

Autor: Štefan Vrátny | 19.8.2011 o 8:12 | (upravené 19.8.2011 o 8:33) Karma článku: 7,65 | Prečítané:  1477x

Mal som strýca, teda ani neviem, či mi bol strýc, len tak som ho oslovoval, lebo jeho manželka sa síce za slobodna hlásila k rovnakému priezvisku ako ja, ale bola nám veľmi vzdialená príbuzná a čo naše rodiny zblížilo bolo skôr lesnícke povolanie otca a strýca a potom ešte to, že sme sa, obidve rodiny, ocitli na Gemeri, ďaleko od miesta pôvodu. Však osudom lesníckych rodín bolo, že sa nimi po vojne šibovalo ako s armádou.

Potom, ako strýc ovdovel a nešťastne mu zahynuli obaja synovia, som ho navštevoval niekoľkokrát do roka, na bicykli, na bežkách, peši alebo len tak, vlakom, lebo vtedy som ešte auto nemal, aby som sa s osamelým starým pánom pozhováral. A osamelý bol, lebo nielenže stratil celú rodinu, ale svojou ostrou povahou si dokázal udržiavať odstup iných, až mu to občas samému bolo nepríjemné. Vlastnú povahu však prekonať nedokázal. Ja som ho mal rád. Keď britko nadával na pomery a nemožných ľudí okolo seba, som len sklopil oči, vyčkal, kým sa nevybúril a potom som ho povzbudil, aby porozprával o svojich zážitkoch, lebo tie mal pestré a vedel ich aj pútavo podať.

Stryko-.jpg

„Moji rodičia i prarodičia a možno aj naši predkovia pred nimi boli hájnikmi v lesoch Pálfiovcov. Na Západnom Slovensku v Malých Karpatoch, okolo Smoleníc. Od mala som behal po lesoch a už celkom mladý som dostal flintu. Raz nám zo susedného revíru prebehol jeleň. Neodolal som a zastrelil som ho. Radosť z úspešnej poľovačky vystriedali obavy a ja som si potreboval upokojiť svedomie. Tak som polovicu jeleňa zaniesol susedovi so slovami - zasiela vám otec a tú druhú polovicu otcovi s tým, že je od suseda. Občas si to robievali, na tom by nebolo nič zvláštne, len potom, keď sa stretli a začali si vzájomne ďakovať, ja som už stál vo dverách pripravený zutekať. Čo keby prišli na môj prehrešok. Našťastie sa nakoniec navzájom presvedčili, že ich vďaka je odôvodnená a mne sa ušiel v ten deň pokoj."

„Strelcom som bol veľmi dobrý. Chodieval som na majstrovstvá republiky, napríklad túto vázu z brúseného skla, tú som získal v Jičíne. Vtedy proti mne súťažili desiatky vynikajúcich strelcov z celej republiky. Dokonca aj zo Zbrojovky v Brne, ktorí nastreľujú pušky každý deň. Je to ich remeslo. Ale mne sa vyrovnať nevedeli. Tretí som skončil na tých pretekoch. Ale aj to iba preto, že som dobehol na poslednú chvíľu a nemal som čas sa zastrieľať v novej strelnici. Dvaja skončili lepšie, ale to boli domáci, čo tam dlho pred mnou trénovali. A dobre sa pred pretekami vyspali. Ja som ta šiel priamo z vlaku. A aj ten som takmer zmeškal. Kvôli práci..."

A trofejí mal v dome neúrekom. Poháre, sošky, medaile z pretekov poukladané na knižnici i v nej, jelenie a srnčie parožky, vypchaté hlucháne, divé kačice, tetrovy, diviačia hlava i kožušina, všetko porozvešané po stenách ako v múzeu.

Krb-.jpg„Nuž večne v tomto dome žiť nebudem. Raz i pre mňa príde zubatá a ja by som chcel mať istotu, že toto všetko zostane pohromade v rukách človeka, čo si to bude vedieť aj oceniť. Potom by sa mi azda aj zachcelo pustiť do dokončenia domu. Však vidíš, že už veľa nechýba. Kde tu nabiť dosky na steny, obložiť kúpelňu, ale aj to nie až po plafón, iba asi sem, do spodnej tretiny steny. Ten zbytok treba len zamaľovať bielym vápnom. Obkladačky na celú stenu, až po plafón by vyzerali chladno a to ja nechcem. A potom dlaždice sem pred krb. Ten betónový priestor sa neviem akosi odhodlať zakryť. Stále mi do toho čosi príde. A tak je to s hŕbou vecí, čo tu vidíš. Potrebovalo by to ženskú ruku, spoločníka, alebo aspoň vedomie, že to mám komu zanechať. A ja mám práve problémy s autom, ktoré si musím opraviť, potom ma čakajú včielky, tie tiež neslobodno zanedbať..."

„Občas ma sem aj prídu navštíviť známi. Samozrejme nie každého púšťam dovnútra. Len tých, ktorých si vážim, na ktorých mi záleží a ktorých mám rád. Napríklad taký W. Však minule, keď si tu bol, som ti ho predstavil. Zoznámil som sa s ním ešte keď som pôsobil pri Ružomberku. Nemeckého pôvodu, T je jeho priezvisko. Prechádzal Ružomberkom počas vojny ako vojak nemeckej armády a zaľúbil sa do miestnej dievčiny. Láska na prvý pohľad, ako sa vraví. Front prešiel, vojna skončila a on chcel zostať pri svojej milej. Nedovolili mu. Si Nemec, dokonca vojak fašistickej armády, agresor, nemáš tu čo hľadať. Marš domov. A vyšikanovali ho z republiky. Niekoľko dní uplynulo a on už tu bol zas pri svojej dievčine. Zase ho pohnali a zase sa vrátil. Až ich to neustále vyháňanie zunovalo. A tak sa tu usadil i reč sa naučil, i svoju ženu naučil celkom slušne po nemecky. Jednoduchý človek, ale rozumel sa do každej roboty. Nech mu dali robiť čokoľvek, tvrdil, že to vie, že práve to sa vyučil, len vraj papiere, teda výučné listy, mu počas vojny zhoreli. Tak robil pri sústruhu, potom v stolárskej dielni, murárske práce, dokonca i do pozície majstra sa dopracoval a nech robil čokoľvek, vždy to dotiahol do perfektného konca. Však bol Nemec. Málo ľudí je tak všestranne šikovných ako on. A rád si vypije. Hlavne so žandármi sa vie dobre pobaviť. Vďaka dobrým vzťahom s nimi sa každý rok dostáva za hranice. Mne sa to podarilo iba zopárkrát v živote, zato on si u svojich kamarátov, žandárov vydupe povolenie na cestu do zahraničia kedy si len zmyslí. Aj sem za mnou chodieva. Pobudne si tu niekoľko dní a rozprávame sa. Trebárs o tom, ako sa za ríše oslavoval Prvý máj. Však ho tiež uznávali ako sviatok práce. A slávili ho s klobásou a varenou fazuľou v rajčinovom pretlaku..."

Moje návštevy u strýca nemohli ujsť pozornosti eštebákom. Asi som niektorý pondelok referoval v práci, ako to už býva na pracoviskách zvykom, čo som robil cez víkend. Pred kolegom, TS, teda tajným spolupracovníkom, ktorý nedokázal odolať pokušeniu zdôveriť sa eštebákom o horúcej stope, však bdelosti a ostražitosti nikdy nie je dosť, a tak sa mi v spise ŠtB uchoval tento záznam z júna 1980:

Dňa 12.6.1980 bola vykonaná predbežná previerka rodiny H z Dobšinej a to na základe poznatkov TS „X", ktorý uviedol, že VRÁTNY Štefan, ktorý je nami rozpracovaný v akcii „FILOZOF", sa zaujímal o túto rodinu. Dôvody záujmu o uvedenú rodinu doposiaľ zistené neboli.

Previerka bola vykonaná v  Dobšinej, bývalom bydlisku rodiny H...

Opatrenia: Navrhujem požiadať OS ZNB Liptovský Mikuláš o vykonanie kompletnej previerky rodiny H s cieľom zistiť o akú rodinu sa jedná z hľadiska ŠtB, či by tu mohli prichádzať do úvahy určité väzby a vzťahy s našim objektom „FILOZOF".

A jedným z opatrení bolo dožiadanie previerky strýca listom na OS ZNB, teda Okresnej správe Zboru národnej bezpečnosti v Liptovskom Mikuláši, kde strýc tiež pôsobil.

Tunajším I. odborom S-ŠtB je rozpracúvaný v akcii „FILOZOF", navrátilec z Košíc, pre podozrenie zo spolupráce s cudzou spravodajskou službou. Operatívnou cestou bolo zistené, že objekt „FILOZOF" udržuje styky s rodinou H a to H.Š., nar.... zamestnaný ako vedúci polesia v Ľubochni, bytom ..., ďalej s jeho synom H.O., nar. ... Boli tiež zistené poznatky, že H.Š. má mať ešte jedného syna, ktorého však nebolo možné ustáliť. Z vyššie uvedených dôvodov vás žiadame o vykonanie operatívnej previerky k rodine H v tomto rozsahu:

  • - Zistiť, kde pôsobila rodina H predtým než sa prisťahovala do vášho okresu, aká je povesť rodiny v okolí.
  • - K H.O. zistiť, kde v súčasnej dobe býva, kde je zamestnaný a postavenie v zamestnaní.
  • - Ustáliť ďalšieho syna H. Štefana, kde pôsobil v minulosti, aké je jeho postavenie v súčasnosti, možnosti jeho pohybu po ČSSR.
  • - Ku všetkým vyššie uvádzaným rodinným príslušníkom zistiť ich politickú príslušnosť v minulosti i v súčasnej dobe, ich vzťah k socialistickému zriadeniu, postoje a činnosť v krízovom období rokov 1968-69.
  • - Či bol niekto zrodiny H v KZ (kapitalistickom zahraničí), ak áno, kedy, za akým účelom, v ktorom štáte, ako aj dĺžku pobytu.
  • - Či v súčasnej dobe udržuje niekto z rodinných príslušníkov styky na kapitalistické zahraničie, ak áno, v akom rozsahu a ich charakter.
  • - Iné zaujímavé okolnosti k rodine H z hľadiska štátnobezpečnostného.

Previerku žiadame vykonať takým spôsobom, aby nedošlo k dekonšpirácii prameňa poznatkov.

Výsledok previerky nám zašlite podľa možnosti čo najskôr k nášmu číslu.

To krstné meno som uviedol v plnom znení, lebo syn strýca sa Štefan nevolal. ŠtB nebola až tak dôkladná, ako si myslela. Podobné i iné chyby som nachádzal v spise hojne.

Napriek opatreniam k dekonšpirácii prameňa došlo, lebo viem, ktorý kolega si rád a často zabonzoval. Aj som si s ním pred nedávnom posedel a medzi rečou prehodil niekoľko slov o mojom spise vedenom ŠtB. Odvtedy som sa s ním niekoľkokrát náhodou na ulici stretol, len sa mi tuším vyhýba. Škoda, bol by dobrým prameňom nových poznatkov pre moje články.

Ešte zopár komentárov z výsledku previerky strýka eštebákmi v Liptovskom Mikuláši:

  • - Previerkou bolo zistené, že rodina H pred príchodom do okresu Lipt. Mikuláš pôsobila v okrese Rožňava, v Dobšinej. V našom okrese rodina požívala dobrú povesť. Samotný H bol dosť uzavretej povahy a v zamestnaní si dobre nerozumel so spoluzamestnancami.
  • - H.Š., nar. ... bol členom KSČ a pre pasivitu bol v 60. rokoch vylúčený. Vyťažením zamestnancov Štátnych lesov bolo zistené, že preverovaný sa hlásil k... a aj z uvedeného dôvodu bol vylúčený z KSČ.

Neviem, k čomu sa preverovaný strýc hlásil a tie tri bodky sú na mieste, ktoré vybielil Ústav pamäti národa prv než mi z príslušnej strany urobil kópiu.

Viac som o strýcovi v spise nič nenašiel. V tom čase už mal 70 rokov, dokonca pre pasivitu bol vylúčený z KSČ, teda Komunistickej strany Československa a eštebáci asi uznali, podľa mňa správne, že ako spolupracovník nebol pre nich perspektívny. Ani ako prameň, aby ho kvôli mne vyťažovali. To by sa nedal a mne by o tom asi zreferoval.

Ten Nemec, čo ho navštevoval, a tak dobre vychádzal so žandármi, je vedený v registračných protokoloch zverejnených na internete Ústavom pamäti národa. Podľa roku narodenia (1922) usudzujem, že už je pravdepodobne tatam, nech mu je zem ľahká. Ale aj to je výrečné svedectvo doby, keď sa z nemeckého fašistického vojaka, čo sem prišiel potláčať Slovenské národné povstanie a vyvražďovať naše partizánske obce, stane agent komunistickej štátnej bezpečnosti. Strýc sotva vedel, že ho chodil navštevovať agent ŠtB, lebo s názormi, do ktorých občas vo svojich úvahách so mnou zablúdil, by s ním vôbec nijako nevychádzal.

Strykov.dom-.jpg

A ten dom som niekoľko rokov aj vlastnil. Za totality som si tak nejako predstavoval, že strávim svoj seniorsky vek. Potom prišla revolúcia, urobil som si živnosť a zrazu sa u mňa dostavil aj naliehavý pocit, že chcem do nemoty zostať verný svojmu konečne povolenému povolaniu. Prostredie chaty, nech je ako pekné, by ma v mojej práci obmedzovalo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?