reklama

Obzretie sa za Václavom Havlom

Po prvýkrát som počul o Havlovi ešte za čias hlbokej totality z rádia BBC a Slobodná Európa. Zobral som ho na vedomie, ale správy, ktoré sa mi o ňom ušli, boli príliš kusé, aby som si vytváral vlastný názor. V českých a slovenských médiách platilo na Havla embargo, z tých zdrojov som sa dlhé roky nedozvedal o Havlovi nič. Bral som ho proste na vedomie a dosť, hoci to, že sa o ňom neskrývanými sympatiami vyjadrovali v BBC a Slobodnej Európe, som mu dával za plus, v ostrom rozpore s duchom vtedajšej oficiálnej propagandy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Potom zrazu, stále za čias totality, sa u nás prelomilo embargo na zmienky o Havlovi a v Rudom práve, centrálnom denníku Komunistickej strany Československa, sa objavil o ňom celostránkový článok. Vtedy Rudé právo malo ešte veľký formát a teda aj článok mal dĺžku, ktorú dovtedy noviny venovali nanajvýš prejavom vedúcich straníckych predstaviteľov Československa a spriatelených, rozumej ostatných štátov sovietskeho impéria. Ten článok som si pozorne prečítal a na druhý deň, keď sa ten istý článok objavil v slovenskom preklade v Pravde, denníku Komunistickej strany Slovenska, som si ho prečítal ešte raz. Havlovi sa vtedy vyčítal buržoázny pôvod, čo mi nevadilo, a ešte že to s naším socialistickým zriadením nemyslel dobre, s čím som sa stotožňoval. Sledoval som, či neobjavím aj nejaké morálne alebo iné delikty, ktoré sa všeobecne, aj bez ideologického podfarbenia, vnímajú negatívne, ale nič podobné som v článku, napriek jeho nebývalému rozsahu, o Havlovi neobjavil. A pritom som nepochyboval, že keby Havel na také čosi trpel, komunisti by si na ňom s chuťou zgustli. To, že vtedajší mocipáni neobjavili na Havlovi nič, čo by som mohol brať ako negatívum, ma k Havlovi naladilo pozitívne. Zdá sa, že je to správny chlap, povedal som si.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišla nežná revolúcia a ja som sa predovšetkým sústredil na seba. Uvedomil som si, že v nových podmienkach môžem existovať aj ináč, než za socializmu. Otvoril som si živnosť, ale rozbehnúť sa v nej, si vyžadovalo značné sústredenie. Že Havel sa výrazne politicky angažoval, som bral na vedomie, ale sledoval len okrajovo. Vlastná budúcnosť mi bola v tom čase prvoradá.

Potom som sa dostal na študijný pobyt do Kanady. Na univerzite, ktorá ma na jeden semester prichýlila, som sa dostal na prezentácie prác o politických zmenách vo Východnej Európe. Študenti skupiny, ktorá rozoberala Československo, si na tričká pripevnili veľké fotografie Havla, a ja som si uvedomil, že náš prezident je skutočne v zahraničí hodnotený ďaleko viac, než v domovskom štáte, čo potvrdilo môj dojem, ktorý som si aj do porevolučnej doby udržal ešte z čias, keď som sa o Havlovi dozvedal len z rádia BBC a Slobodná Európa. Havel nebol politik, ale intelektuál a nároky ktoré kládol na seba i na svoje okolie, prerastali predstavy spoluobčanov. V štáte, v ktorom pôsobil, nemohol byť všeobecne populárny, ako by si zaslúžil a na Slovensku to cítiť do dnešných dní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom, ako sa rozdelila republika, Havel sa dostal u mňa úplne do úzadia a za deficit vo vedomostiach o ňom sa začínam hanbiť. Dávam si záväzok, že si o pôsobení Havla prečítam podrobne, z tuzemských i zahraničných zdrojov, aby som si mohol doplniť a vôbec vytvoriť svoj názor na neho. Predpokladám, že si ponechám kladný postoj. Na jeho pohreb predsa by neprišlo toľko významných štátnikov sveta. Toľko ľudí sa azda nebude mýliť.

Už som si zvykol, že Masaryka a Beneša zlým slovom častujú hlavne staršie generácie Nemcov, Maďarov a Slovákov. V anglických a amerických zdrojoch, ktoré sa mi dostali do rúk, sa týmto zakladateľom československej a teda aj slovenskej štátnosti venujú výrazne pozitívne. Už som rezignoval na myšlienku, že na Havla, s ktorým v čele sme po desaťročiach totality znovu rozbiehali demokraciu, budem počúvať negatívne reakcie len na Slovensku. U nás to asi tak musí byť.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  288
  •  | 
  • Páči sa:  291x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu