Nepriateľská osoba 41 Hájnikova dcéra II

Autor: Štefan Vrátny | 9.3.2012 o 10:54 | (upravené 30.5.2012 o 9:37) Karma článku: 9,50 | Prečítané:  816x

Toto je dokončenie rozprávania mojej sestry o živote našej rodiny z čias pred mojím narodením. Hádam sa hodí do popisu mojich skúseností so štátnou bezpečnosťou, lebo môj spis zabieha aj do tohto obdobia. Však platilo, že bdelosti a ostražitosti nikdy nie je dosť.

„Len cez vojnu nás akosi romantika života v hájovni prešla. Chodievali k nám rôzni ľudia. Napríklad, jeden žandár, ktorý mal našu dedinu a okolie vo svojom okrsku, ten bol dobrý človek, však neskôr, keď sa im narodila dcéra, otec a mama sa stali jej krstnými rodičmi a potom, ako si sa nám narodil ty, si v tomto žandárovi a jeho manželke našiel svojich krstných rodičov.

Hajovna---.jpg

Aj vojaci k nám chodili, slovenskí, dokonca i nemeckí, a mama ich všetkých ponúkala, lebo aj to patrilo k dobrým mravom hájničky. Všeličo sa o tých Nemcoch nahovorilo, ale tí dvaja, čo boli u nás, boli už starší chlapi a veru sa mi zdali byť dosť ustaraní. Ako keby boli najradšej doma pri svojich rodinách.

Otec-I.jpgAle na záver vojny, bola vtedy krutá zima, prišla k nám neskoro večer skupina mužov. Čo ti budem hovoriť, otca hneď nahnali do kúta, o hruď mu opreli samopal, na dlážku rozprestreli posteľné plachty a do nich začali sypať všetko šatstvo, čo sme mali po skriniach, ešte aj detské veci. Bolo to kruté. Ale zase až takí darebáci neboli, ako by sa v dobe vojny dalo očakávať, lebo naša mama chodila okolo nich, veľmi po nich kričala, aj nadávala im, ale ju nechali na pokoji. Ani nás, detí, sa nedotkli a to sme už boli traja. A tak nám vyprázdnili všetky skrine, plné plachty naložili na plecia a zmizli v lese. Mama po tejto udalosti trvala na tom, aby sme sa z hájovne presťahovali a odvtedy sme bývali vždy bližšie k ľuďom. Však preto si sa ty už narodil v mestskej nemocnici. Otec s mamou sa ešte narodili doma, v dedinskej chalupe, aj ich prvé tri deti ešte v hájovni, len ty si už po tejto stránke pánske decko.

Otec trochu celej záležitosti s nočnou návštevou a vybielením nášho domu nedal pokoja, on už bol taká povaha, hoci mama ho varovala, aby to nechal tak, lebo ani po skončení vojny v takýchto veciach sa nebolo radno šprtať. Našli sa ‚dobroprajníci', čo na oplátku obvinili otca so spolupráce s Nemcami počas vojny, že vraj im pomáhal likvidovať partizánov, ale nič sa mu nedokázalo a tak ho nechali. Nastala doba, keď sa fabrikovali procesy ako na bežiacom páse a aj za menšie či dokonca vymyslené obvinenia sa šlo do uránových baní.

Zato mama si čosi predsa len vybavila. Raz, ako sa vracala z nákupov v meste, vtedy sa ta chodilo peši, áut a autobusov nebolo, v priekope pri ceste videla ležať muža. Bol očividne opitý a rukou si zakrýval tvár. A na zápästí mu mama zbadala hodinky, ktoré jej zobrali pri nočnej návšteve tí nezvaní ‚hostia'. Hneď zbuntošila žandárov, hodinky dostala späť, ale viac sa o vec nestarala. O chlapovi bolo známe, že funkcionárčil, hrdil sa so známosťami s kde-kým, vŕtať do neho v tých dobách nebolo radno, ani by to k ničomu neviedlo a mali sme dosť iných starostí.

Trpká príchuť v ovzduší  zostala a skoro sa naša rodina, to už s tebou, čerstvo narodeným decom, presťahovala na druhý koniec republiky. Tam otec dostal miesto inštruktora na praktických cvičeniach v novootváranej lesníckej škole."

Rodina-.jpg

Toľko zo spomienok mojej sestry. Neviem, čo z toho súdruhovia od bezpečnosti vedeli, ale otcovi svoju pozornosť nemohli nevenovať, keď už som ho mal v rodine. A tak sa v spise vedenom komunistickou štátnou  bezpečnosťou objavil rozsiahly niekoľko stránkový PLÁN previerky činnosti a stykov „navrátilca" VRÁTNEHO Štefana zo dňa 2. novembra 1976, teda z obdobia krátko po mojom návrate z nepovoleného vyše osemročného pobytu v zahraničí. Z plánu kúsok pre pobavenie citujem:

Otec.pri.Slovane.I.jpg... Poznatky, ktoré budú počas preverovania získané, sa budú operatívne analyzovať a vyhodnocovať s tým, že sa včas budú robiť patričné závery, aby prípad bol uzavretý a aby sa dalo konštatovať, či sa prikročí k realizácii, profilaktike alebo sa prípad založí do archívu.

Tento bod je pojímaný do plánu z toho dôvodu, je tu predpoklad a možnosť zanášania buržoáznej súčasnej ideológie medzi osobami, kde sa bude objekt VRÁTNY pohybovať vzhľadom na to, že tento študoval v USA také vedné predmety, ktoré sú v rozpore s naším Marxisticko-Leninským učením.

Na záver plánu sa vyskytla ešte rukou vpísaná poznámka:

Previesť predbežnú previerku jeho otca ako dozorcu parkoviska hotela „Slovan".

Ešte jeden záznam z môjho spisu si všíma môjho otca a týka sa obdobia, o ktorom sa v rozprávaní zmieňuje sestra. Záznam je zo dňa 7. decembra 1977.

Dňa 29.11.1977 šetrením na O-ŠtB v Poprade bolo zistené..., že otec objekta v akcii „FILOZÓF" VRÁTNY Rudolf v minulosti bol zamestnaný u veľkostatkára ... ako horár /hájnik/ a často prichádzal do styku s ... ktorý bol švagrom .... Jednalo sa o styky z titulu povolania VRÁTNEHO, ktorý sprevádzal statkárov na poľovačkách. Iné konkrétne poznatky z archívnych materiálov získané neboli....

Či navrátilec VRÁTNY Štefan preverovaná v SZ (Signálny zväzok) „FILOZÓF" bol s emigrovanými Monikou a Jurajom počas pobytu v USA v styku nie je preverené. Pri spravodajskom vyťažení po návrate tieto okolnosti neuvádzal. Taktiež nie je známe, či v súčasnej dobe udržujú vzájomné styky.

Monika a Juraj mali byť deťmi spomínaného švagra veľkostatkára, zamestnávateľa môjho otca. O nich som sa dozvedel až z tohto záznamu. V čase, keď záznam vznikal, bol už otec mŕtvy a žiadne ďalšie zmienky o ňom sa v mojom spise viac nevyskytujú. Súdruhovia kontrarozviedčíci si uvedomili, že jeho, ani mňa cez neho, už nemajú šance buzerovať. Účastníci uvedených udalostí z čias druhej svetovej vojny a z obdobia pred ňou mi už nič povedať nemôžu. Hľadať niečo v archívoch, keď dokonca eštebáci pred tridsiatimi piatimi rokmi našli tak málo, je tuším zbytočné.

Súvisiaci článok: http://vratny.blog.sme.sk/c/288932/Hajnikova-dcera-I.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?