Preverovaná osoba Kontakt

Autor: Štefan Vrátny | 19.6.2012 o 6:26 | (upravené 19.6.2012 o 9:53) Karma článku: 8,68 | Prečítané:  954x

Kontakt je krycie meno, ktorým si eštebáci označili preverovanú osobu, ktorá zohrala v mojom spise tiež významnú úlohu, súdiac podľa množstva záznamov a agentúrno-operatívnych opatrení, v ktorých sa spomína.

Pripomínam, že bavíme o časoch, keď situácia v rámci Československej socialistickej republiky už bola znormalizovaná, deväťdesiat deväť celých deväťdesiat deväť percent občanov z hlbokého presvedčenia volili kandidátku národného frontu pod múdrym vedením Komunistickej strany a stáli nadšene za politikou socialistického štátu, pevne zakotveného do tábora mieru a socializmu neochvejne vedeného a chráneného morálnou a vojenskou prevahou bratského Sovietskeho zväzu pred silami svetovej reakcie.

Tak sa nám to snažila vbiť do hláv dobová propaganda a zlomok percenta občanov, vyjadrený v nula celých nula a čosi, ktorí sa nezaradili správne, a na voľbách sa nezúčastnili alebo komunistickú kandidátku škrtli, nemohol predsa predstavovať pre našu ušľachtilú a historicky priekopnícku snahu žiadnu hrozbu.

A ak nejaké nebezpečenstvo hrozilo k zdarnému napredovaniu socialistickej vlasti do svetlej komunistickej budúcnosti, pochádzalo predovšetkým zo zahraničia a teda bolo načim zameriavať bdelosť a ostražitosť hlavne tým smerom. Preto sa toľko pozornosti v mojom spise venuje Kontaktu, dôkladne preverovanej osobe. Jednalo sa o československého emigranta, ktorý býval v Severnom Írsku, kde aj podnikal v rámci textilného priemyslu a keďže som strávil tri akademické roky na univerzite v Belfaste, nemohli jeho aktivity uniknúť štátnej bezpečnosti ani vo vzťahu ku mne.

12.06.01-Belfast-.jpg

Že v Severnom Írsku pôsobil Kontakt, to som vedel, ale stretávali sme sa len veľmi sporadicky, skôr nie, ako áno, a teda aj moje vedomosti o ňom boli roztrúsené. Preto radšej nechám spis, aby ho predstavil. Eštebáci ho mali naštudovaného veľmi dôkladne. A tak v PRÍSNE TAJNEJ informatívnej správe z novembra 1977 sa uvádza nasledovné:

... bol asi 45 ročný, pochádzal z Čiech, do Severného Írska sa dostal po II. svetovej vojne asi v roku 1947. V čase pobytu VRÁTNEHO v Severnom Írsku mal byť riaditeľom textilnej továrne ... . VRÁTNY sa s ... zoznámil prostredníctvom čsl. občianky ..., študentky Vysokej školy ekonomickej v Prahe, ktorá s VRÁTNYM študovala na QUEENS UNIVERZITE v Belfaste. ... sa v roku 1970 vrátila do ČSSR a t.č. býva na adrese...

Štúdiom archívnych materiálov bolo zistené, že otec ... (Kontaktu), nar. ... preukázateľne spolupracoval s belgickou rozviedkou SURETE a za túto činnosť bol v minulosti v ČSSR stíhaný. Vyhodnotením doterajších ciest VC ... (vízového cudzinca - Kontaktu) bolo zistené, že tento od januára 1973 do konca roku 1976 bol v ČSSR 19 krát s celkovou dobou pobytu 329 dní. Účelom týchto jeho ciest majú byť obchodné jednania s čsl. textilnými podnikmi.

Či bol otec Kontaktu spolupracovníkom belgickej rozviedky SURETE by sa možno aj dalo zistiť z archívov, ale k čomu to už len treba. Od vnuka dotyčného, dostatočná to autorita pre tieto účely, som sa dozvedel, že jeho starý otec bol po odchode z povojnového Československa v Belgicku, ale v utečeneckom tábore, kde očakával povolenie pre pobyt v Severnom Írsku a to možno aj vysvetľuje všetko. Každý, kto prešiel utečeneckým táborom, sa v očiach ŠtB stával automaticky agentom kohosi a možno to je celá pravda o poznámke týkajúcej sa otca Kontaktu. A samozrejme bol v minulosti v ČSSR stíhaný, však bol utečenec. Ja za môj pobyt v zahraničí som bol tiež odsúdený na rok odňatia slobody (aj keď som po návrate dostal prezidentskú milosť, čo znamenalo, že som nepobudol v Leopoldove, ale mimo ostatých drôtov okolo našich hraníc som sa pohybovať nesmel).

Výpis z materiálov sústredených na Odbore ochrany ekonomiky / vyhradených ekonomických objektov z decembra 1976 uvádza:

Počas častejších návštev v ČSSR a v jednotlivých podnikoch získaval ... informácie o strojnom vybavení, produkcii a výhľadových plánoch výrobných a investičných. Pri jednaniach vystupoval ako Angličan a s ohľadom na znalosť českého jazyka, ako i pomocou darčekov /hl. alkohol a cigarety/, získaval priazeň početných osôb. Získané informácie dával ... predajnej organizácii fy. ... COVENTRY, ktorá tak bola presne informovaná o nákupnej situácii jednotlivých čsl. podnikov.

Činnosť ... (Kontaktu) je možné hodnotiť ako hospodársku špionáž.

O preverovanej osobe Kontakt som vedel, ale aj keby sa ma eštebáci pýtali, nevedel by som im o ňom veľa narozprávať. On mal svoju prácu a ja, hlavne potom, ako som začal študovať na univerzite v Belfaste, som bol úplne absorbovaný univerzitným prostredím a povinnosťami, ktoré z toho vyplývali.

V krátkom období pred sovietskou inváziou z augusta 1968 bolo cestovanie aj do kapitalistickej cudziny voľné a tak sme sa v Severnom Írsku ocitli niekoľkí občania Československej socialistickej republiky. Kontakt sa o nás zaujímal, nepochybne, hlavne po invázii, s nami aj sympatizoval, a hmlisto si pamätám, že raz nás pozval, spolu s niekoľkými študentmi z iných štátov, na posedenie v pivárni a potom dokonca aj do kina, na Doktora Živága, veľký filmový hit podľa literárnej predlohy Pasternaka, ruského spisovateľa odmeneného Nobelovou cenou. Ale takýchto pozvaní som mal veľa, lebo miestni ľudia, ako všade inde na svete, preukazovali veľké porozumenie pre občanov Československa, špinavo rozšliapaného armádami Varšavského paktu.

12.05.31-Queens.University.Belfast-.jpg

Čo sa pamätám, na univerzite sme boli z Československa traja študenti a Kontakt ešte zabezpečoval niekoľkým občiankam našej spoločnej vlasti pobyty v Írsku ako pomocnice v domácnosti (au pair), čo v tých dobách, ako aj teraz, bol tiež bežný spôsob, ako sa dostať do zahraničia za lacný peniaz. O tom, že obchodoval aj s podnikmi v Československu, som útržkovite vedel, či až na úrovni hospodárskej špionáže, to veru posúdiť neviem. Ale asi ani eštebáci túto poznámku nebrali vážne, lebo by ho nenechávali voľne prichádzať a odchádzať, keď, ako tvrdia, bolo zistené, že tento od januára 1973 do konca roku 1976 bol v ČSSR 19 krát s celkovou dobou pobytu 329 dní. Skôr by som povedal, že Kontakt bol rodoľubom, Československo mal rád, a snažil sa mu takto pomáhať v rámci svojich možností, čo hodnotím vysoko kladne.

Už spomenutá informatívna správa obsahuje aj nasledovnú poznámku:

Poznamenávame, že na celoštátnej porade náčelníkov Správ ŠtB v dňoch 10.-11.11.1977 v Prahe na FMV (Federálne Ministerstvo Vnútra) bol..., styk preverovaného objekta, spomínaný ako osoba z kontrarozviedneho hľadiska zaujímavá s nepriateľským postojom k ČSSR.

Od doby návratu je navrátilec VRÁTNY Štefan preverovaný podľa vypracovaného plánu previerky s cieľom objasnenia pravdivosti jeho výpovede k pobytu v zahraničí s hlavným zameraním sa, či tento nebol získaný niektorou zo špeciálnych služieb protivníka pre spoluprácu proti ČSSR.

Jedným z opatrení pri previerke je zisťovať a overovať, či nedôjde k styku ... (Kontaktu) s VRÁTNYM na našom území počas jeho pobytu v ČSSR

lebo ako sa konštatuje v PRÍSNE TAJNOM odstúpení poznatkov II. správy Federálneho ministerstva vnútra v Prahe z októbra 1979,

Poznamenávame, že podrobnejšia informácia o stykoch nášho objekta s ... (Kontaktom) bola zaslaná na II. Správu FMV dňa 28.11.1977 pod našim č.j.: OS-001250/14-77, kde je konštatované, že ... je z hľadiska kontrarozviedneho osoba veľmi zaujímavá, čo bolo potvrdené aj vystúpením súdruha generála ... na celoštátnej porade náčelníkov správ FMV a správ ŠtB v dňoch 10.-11. 11. 1977.

V prípade, že ste s VC (vízovým cudzincom-Kontaktom) v operatívnom kontakte, žiadame Vás, aby ste ho vyťažili k jeho stykom s našim objektom počas pobytu objekta v emigrácii.

Dosť na to, aby vzťah Kontaktu s mojou maličkosťou zamestnal niekoľkých eštebákov na plný úväzok a množstvo strán môjho spisu, kde sa spomína Kontakt, je toho dôkazom. Však spis Kontaktu bol možno ešte bohatší, než môj.  Je paradoxom našej doby, že dnes bežné cestovanie, práca a štúdium, hoci aj v Írsku, bolo ešte pred nedávnom predmetom intenzívneho záujmu kontrarozviedky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Nie sme vo vojne (píše Michal Havran)

Pocit, že za vami stojí celá spoločnosť, je najvýznamnejším znakom civilizácie.


Už ste čítali?