Keď sa cap stane záhradníkom

Autor: Štefan Vrátny | 20.6.2012 o 7:13 | Karma článku: 12,25 | Prečítané:  1077x

Počúvam v rádiu, ako predseda vlády vyzýva opozíciu, nech sa vyjadrí k návrhu na konsolidáciu rozpočtového deficitu, ktorý sám predseda za svojho predchádzajúceho vládnutia vytvoril. Výzvu formuluje ako veľkorysé dobro a príležitosť, ktorú opozícii preukazuje, pritom výsmešným podfarbením v hlase už ako keby dopredu dával najavo, že i tak všetky opozičné návrhy zmietne zo stola a urobí zo slovenskej politiky vlastné ihrisko a z opozície hlupákov. Prípadne hľadá niekoho, na koho by zvalil vlastné chyby.

A opozícia s ním túto hru hrá. Však predseda vlády veľmi dobre pozná názory opozície, načo ich vyzývať, aby ich znovu a znovu vyjadrovali. Opozícia by asi nedopustila, aby taký veľký deficit vznikol.

Ficova vláda bude riadiť politiku v tomto i v budúcom roku, keď bude deficit musieť zísť pod tri percentá HDP. Na Ficovu výzvu sa žiada odpoveď, kto deficit spôsobil, nech si ho aj rieši. Už sa raz stalo, že vo voľbách občania urobili z capa záhradníka a tak nech mu táto zodpovednosť zostane na krku. Opozícia nech si pripravuje dlhodobejšiu politiku, ktorou bude môcť zabodovať v ďalších voľbách.

Nech už sa bude deficit riešiť akokoľvek, dôležité je, aby sa predovšetkým i naďalej neznižovala konkurenčná schopnosť Slovenska. Máme vysokú nezamestnanosť a tú môžu riešiť iba podnikatelia. Zahraničných potrebujeme prilákať, lebo tí ponúkajú najrýchlejšie riešenia a k nám prídu iba ak budú dane a mzdy na úrovni, ktorú považujú za prijateľnú. Sľubované zvyšovanie daní zo zisku a tlak odborov na zvyšovanie minimálnej mzdy, ako aj nereálne podmienky na pracovisku nám dvakrát nepomôžu. My konkurujeme pri získavaní zahraničných podnikateľov s okolitými štátmi a napríklad Rumunsko, ktoré je od problematického Východného Slovenska len na skok, má aj dane zo zisku, aj mzdy podstatne nižšie, ako u nás. Masu voličov ide sľubmi ošvindľovať, aspoň dočasne, podnikateľov nie. Oni sem neprichádzajú preto, aby plnili programové vyhlásenia politických strán. Majú vlastné podnikateľské ciele.

Vážil by som si požiadavky Smeru a odborov kladené voči podnikateľom, ak by Smer i odborárski bossovia založili z vlastných zdrojov vzorové podniky a zamestnávali v nich zamestnancov za podmienok, ktoré očakávajú od druhých a pritom dokázali ponúkať kvalitné tovary a služby za konkurenčné ceny. Lenže ako sa veci majú, očakávajú od druhých to, čo sami by nikdy nedokázali.

A samozrejme treba dlhodobo podporovať aj dozrievanie domácich podnikateľov. Tam sme najdeficitnejší a to je jeden z dôvodov, prečo máme takú veľkú nezamestnanosť. To znamená predovšetkým podporu malých podnikov, lebo tie možno budovať aj z domácich zdrojov a diskusia naprieč politickým spektrom by mala prebiehať aj na túto tému. Opozícii by pomohla diskusia priamo s občanmi. Moderné média umožňujú diskusiu na všetkých úrovniach, nie je potrebná k nej výzva predsedu vlády, nasledovaná ironickými poznámkami jeho tlačovej hovorkyne. Opozícia by sa mala angažovať v oblasti, kde má najväčší priestor a perspektívu, a nedopustiť, aby si z nej niekto robil onucu, ani sa nenechať zosmiešňovať vládnucou stranou, ako sa to deje teraz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?