reklama

Na ceste k samostatnosti

V najnovšej nedeľnej relácii Slovenského rozhlasu Na ceste k samostatnosti odznel rozhovor s predstaviteľmi Maďarov žijúcich v Slovenskej republike. Ako úvodnú perličku sme sa dozvedeli, že syn jedného z nich si počas štúdia práva v Bratislave našiel priateľa z dedinky pri Čadci, podotýkam ‚vynikajúceho priateľa ', ako zdôraznil diskutér. Dobre vychádzali a po troch rokoch priateľstva sa Slovák od Čadce opýtal svojho maďarského priateľa:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„A vy, Maďari, ako ste sa sem, na Slovensko, dostali?"

Celý príbeh, ako bol podaný, teda vyústil do tejto zarážajúcej otázky, na ktorú sa neodpovedá a odpoveď ani neodznela.

Poslucháči sa ani nedozvedeli, v čom bola otázka zarážajúca.

Mňa zaujíma, odkiaľ kto je, jednotlivci i národy, dokonca aj vlastný národ, ale aj iné národy, s ktorými v dnešnom globalizujúcom sa svete prichádzame denno-denne do styku.

Otázka, odkiaľ sa Maďari sem dostali, je pritom dôležitá, nielen na uspokojenie ‚naivnej' zvedavosti, ako to tuším diskutér v Slovenskom rozhlase vnímal v prípade priateľa svojho syna, ale aj z hľadiska politického, o ktorom celá relácia bola. Ja som sa učil na hodinách dejepisu, že Maďari na územie dnešného Slovenska prichádzali v niekoľkých vlnách, pričom predkovia azda väčšiny dnešných spoluobčanov hlásiacich sa k maďarskej národnosti utekala sem pred tureckými vojnami v 16. a 17. storočí. Hľadali mier, ktorý by im umožnil aký-taký pokojný život spolu s rodinami a tu kdesi ho nachádzali. Ich motivácia bola všeľudská, dá sa pochopiť, a s takýmito ambíciami si nájdu priateľov a partnerov všade. Tak, ako mnohí Slováci si nachádzali miesto pre seba a svoje rodiny roztrúsení po celom svete, keď vlasť nebola voči nim žičlivá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iná vlna Maďarov, ako som sa učil, sa rozptýlila na celom Slovensku po rakúsko-uhorskom vyrovnaní, teda po roku 1867. Táto skupina nebola taká početná, ale zato priebojná, jej motiváciou bolo tvrdo presadzovať maďarstvo v Uhorskom kráľovstve. Na týchto Maďarov Slováci už nemajú najpríjemnejšie spomienky. Azda netreba vysvetľovať prečo.

Je dôležité ozrejmiť si takéto veci. S potomkami Maďarov, ktorí sa usadili medzi nami na úteku pred Turkami a do dnešných dní si za hlavnú ambíciu kladú pokojný slušný život pre seba i svoje rodiny, nájdeme spoločnú reč. Už ťažšie budú Slováci vychádzať s tými, ktorí by chceli Slovensko či jeho časť znovu ako súčasť Veľkého alebo aspoň väčšieho Maďarska. Že sú aj takí medzi Maďarmi, ktorí na území Slovenskej republiky žijú, to tiež azda netreba zdôrazňovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mňa tiež zaujíma odpoveď na otázku, odkiaľ, kedy a prečo prišlo k nám množstvo iných národností. Stredovekí Nemci u nás rozvíjali baníctvo. Česi k nám zamierili po porážke husitizmu (mimochodom založili u nás mnoho obcí, napríklad Prahu pri Lučenci), po Bitke na Bielej hore (maliar Ján Kupecký, rodák z Pezinka, je potomkom tejto vlny českých prisťahovalcov), ale aj za života mojej generácie, aby pomáhali pri výstavbe podnikov, ako Východoslovenské železiarne. Potom tu máme aj potomkov Talianov, ktorí k nám prichádzali tiež vo vlnách, napríklad v stredoveku v časoch, keď nám vládli králi talianskeho pôvodu, a zanechali po sebe napríklad fresky v kostoloch v spišských Dravciach, alebo gemerskom Štítniku, Ochtinej či Koceľovciach, a potom aj v časoch rozmachu železníc, keď talianski kamenári budovali dodnes slúžiace tunely, mosty a iné železničné objekty. Valašská kolonizácia k nám prišla z juhovýchodnej Európy, tiež pod tlakom Turkov, a vďaka nej poznáme okrem iného aj bryndzu. No nie je zaujímavé dozvedať sa odkiaľ kto je? Hlavne v dnešnej búrlivej dobe, keď sa u nás zase usádzajú rôzne národnosti, dokonca až z najvzdialenejších kútov Ázie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetko má ľudský aj politický rozmer. S tými, ktorí prichádzali a prichádzajú s mierovým poslaním v snahe obohatiť svoj život a zároveň aj náš, nie je ťažko nájsť spoločnú reč. Vzťahuje sa to aj na Maďarov, ktorí na územie Slovenska prišli v minulosti alebo v rámci pravidiel Európskej únie o voľnom pohybe osôb prichádzajú dnes. Tí, ktorí provokujú myšlienkami Veľkého Maďarska, lebo aj takí sú, ako to diskutéri v uvedenej rozhlasovej relácii pripustili, tak tí nech sa radšej nedivia.

Á propos, mohli by sme sa baviť o názoroch Maďarov, napríklad aj tých oficiálnych budapeštianskych, na to, ako sa sem, na Slovensko, dostali Slováci. Niektoré z týchto názorov pretrvávali celé stáročia a tuším stále ich počuť. Robert William Seton-Watson o tom povedal svoje.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  288
  •  | 
  • Páči sa:  291x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu