Nepriateľská osoba 43 Hľadanie zamestnania zas

Autor: Štefan Vrátny | 4.11.2012 o 18:37 | (upravené 4.11.2012 o 18:49) Karma článku: 8,66 | Prečítané:  1107x

V rodine sme s nezamestnanosťou mali skúsenosti. Môj otec bol rebelantskej povahy a vedel si narobiť nepriateľov na politických postoch vo svojom bezprostrednom okolí a tak sa ocitol mnoho mesiacov medzi nezamestnanými, až rodinnú existenciu sa rozhodol riešiť nástupom do uránových baní v Příbrame v Stredných Čechách.

To už bolo v druhej polovici 1950. rokov, nebol za nič odsúdený, ale okresný tajomník Komunistickej strany ho označil za antisocialistický živel a postaral sa, aby si nikde v okrese prácu nájsť nemohol. V bani nezostal dlho, potom radšej zakotvil na povrchu, kde sa síce menej zarábalo, ale kde sa cítil bezpečnejšie. A na Příbram sa mi viažu spomienky na moje prvé skutočne elegantné prázdniny, spojené s dôkladným poznávaním Prahy a dokonca aj návštevou prezidentskej kancelárie, kam otec dohnal svoj spor s okresnými štruktúrami. Podrobnosti sa už nemám od koho dozvedieť, len pamätám, ako som tam sedel, ešte nie celkom trinásťročný, spolu s matkou, veľmi som dianiu okolo seba nerozumel a veru ani neviem, čo otca napadlo nás doviesť na rozhovor s akýmsi úradníkom, ktorého si pamätám len tak, že otcovo rozprávanie veľmi pozorne sledoval a vážil som si na ňom hlavne to, že mi pri príchode i pri rozlúčke riadne dospelácky potriasol ruku. Nuž a moja sestra práve vtedy končila strednú školu a doma zostala jeden celý rok, lebo na ňu sa opatrenie okresného tajomníka strany vzťahovalo tiež. Tajomník nakoniec z okresu odišiel a celkom dobre mi padlo, keď som sa pred nedávnom od pamätníčky tej doby dozvedel, že vraj práve môj otec významne prispel k jeho odvolaniu z funkcie.

Platili zákony o príživníctve a prácu som si hľadal, hoci úspory z predchádzajúceho niekoľkoročného zamestnania v ČSSR mi stačili na riadne krytie všetkých výdavkov i na riadne prispievanie na spoločnú domácnosť s matkou a sestrou, teda v žiadnom prípade som parazitom nebol. To hľadanie práce bolo možno viac na oko, lebo ak by som aj niečo zohnal, kvôli matke, vtedy už vážne chorej, by som nenastúpil. Niektorí moji kolegovia, ktorí podobne ako ja odišli z toho istého podniku, zakotvili v podniku mestských služieb, dokonca sa mi ponúkla aj práca deratizátora (teda kladenie otravy na rôzne strategické miesta pre potkanov, nie eštebákov) s tým, že neskôr, by som dostal prácu v inom oddelení, kde by som bol lepšie využitý, ale to som zavrhol.

Dôverník na schôdzke s operatívnym pracovníkom ŠtB dňa 15. septembra 1982 má k tomu čo povedať:

Prameň na schôdzke uviedol, že bol v styku s objektom akcie „FILOZOF" a to na schôdze TJ (Telovýchovná jednota) Lokomotíva Košice. Pri vzájomnom rozhovore prameň zistil, že objekt ešte stále nikde nepracuje a že sa ani nemieni toho času nikde zamestnať a že má dosť nasporené, že nemusí pracovať hoci aj dva roky a že si chce trochu užiť. Ďalej prameň sa dozvedel aj zo schôdze, že objekt je veľmi dobrý člen TJ lebo sa zúčastňuje dosť veľa akcií...

4./ Naďalej skúmať pohyb a záujmy objekta najmä jeho súkromné turistické túry, prameň bol usmernený, aby sa dostal do lepšieho priateľského styku s objektom.

Niektorých kolegov zo strojární aj mrzelo, že som odišiel a prehovárali ma, aby som predsa len skúsil sa vrátiť. Operatívny pracovník ŠtB k tomu zaznamenal nasledovné:

Dňa 3.2.1983 prišiel som do styku s prameňom „L", ktorý v priebehu rozhovoru uviedol tieto poznatky:

Zo ZŤS Košice asi pred polrokom odišiel pracovať VRÁTNY Štefan. V súčasnej dobe má záujem sa znovu vrátiť späť. O zamestnanie sa bol zaujímať v podniku, ale nedostal uspokojivú odpoveď, nakoľko mu nevyhoveli, aby sa vrátil na pôvodné pracovisko. V tomto smere mu prisľúbil pomoc Dr. D, právnik v ZŤS Košice. Dr. D sa pred prameňom vyjadril, že za VRÁTNYM sa bude angažovať iba v tom prípade, keď bezpečnosť nebude mať proti nemu výhrady. Vraj on sám na bezpečnosť pôjde. Pred prameňom nemenoval, koho chce navštíviť a prameň sa nechcel dotazovať, aby nevzbudil pozornosť na svoju osobu...

Prameň si u menovaného získal dôveru, ale tento doposiaľ nič viac, než musel, odpovedať na otázku, nehovoril o sebe, v podstate bežné veci.

A ešte jeden záznam od TS, teda tajného spolupracovníka:

1./ TS „L" sa náhodne stretol so Štefanom Vrátnym v krajčírstve pri Zlatom Dukáte, kde je vedúcim istý T. Vrátny si u T vybavoval šitie šiat. Keďže TS s Vrátnym pozná zo svojho pracoviska, nadviazal s týmto rozhovor. Pri rozhovore sa Vrátny zmienil, že si vybavoval zamestnanie v ZŤS Košice a dostal zamietavé stanovisko. Zamestnanie si vybavoval prostredníctvom D a G, ovšem aj na ich doporučenie vedenie závodu jeho žiadosti nevyhovelo. Vyjadril sa, že stratil dôveru v ZŤS a je pre neho problémom, kde sa zamestnať. V súčasnej dobe hľadá zamestnanie.

2./ Operatívny význam spočíva v tom, že objekt mal snahu znovu sa zamestnať v ZŤS.

Ťažko sa mi po toľkých rokoch vyjadruje k týmto záznamom. Azda iba toľko, že sa mi nezdá, aby som si vybavoval šitie obleku. Mám konfekčnú postavu, ktorá sa mi od čias maturity na strednej škole veľmi nezmenila a nikdy som nemal problém ani s konfekciou. Ja nie som odkázaný na ošatenie od krajčíra. Dnes mi dokonca sadne aj ázijský tovar, pokiaľ nájdem na svoju priemernú európsku postavu veľkosť XXL.

Svedectvom doby je aj to, že dokonca krajčír, u ktorého som sa údajne zastavil, sa dostal na zoznam podozrivých osôb.

Tú prácu som fakt hľadal iba naoko a som celkom rád, že o mojej snahe TS, teda tajní spolupracovníci  informovali ŠtB. Možno aj to bol dôvod, prečo ma nechali jeden a polroka, bez toho, aby ma buzerovali s obvinením, že som ako príživník mimo zákona. Nebol som, ale povedal som si, že mi je prednejšie byť viac pri matke, ktorej v tej dobe už sviečočka dohorievala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?