Dubaj, India či len u nás, doma

Autor: Štefan Vrátny | 16.11.2012 o 4:58 | (upravené 16.11.2012 o 7:25) Karma článku: 9,34 | Prečítané:  850x

Práce sa mi zrazu nahrnulo vyše hlavy a tak som presedel celý deň doma za počítačom. Podvečer som sa vybral na prechádzku. Nedošiel som ďaleko, keď sa ozval mobil.

„Môžem prísť pre tie preklady diplomov pre moju dcéru?"

Vysvetlil som klientovi, ako sa ku mne dostane a ponáhľal domov.

„Moja dcéra pracuje teraz v Dubaji," začal päťdesiatnik so starosťou v tvári. „Pre jednu firmu, čo organizuje medzinárodné podujatia. Jej riaditeľmi sú dvaja našinci. Pracovala pre nich aj v pobočke v Indii, len teraz ju zobrali k sebe do Dubaja. Tam je život podstatne drahší ako v Indii. Náklady sú aj trikrát vyššie. Lenže nie veľmi jej chcú zdvihnúť plat."

„Žijeme v trhovom hospodárstve. Ak si chce pomôcť, musí si nájsť alternatívnu prácu a postaviť terajšieho zamestnávateľa pred hotovú vec. Buď zvýšenie platu, zlepšenie podmienok, alebo odchod."

„Však som jej našiel na internete švédsku firmu, ktorá tiež ponúka podobné služby a majú pobočky po celom svete. Dokonca aj hľadajú pracovnú silu."

„Aj to je riešenie. Niekedy stačí, ak zamestnávateľ získa dojem, že sa jeho pracovník obhliada po inej firme. Ale dcéra sa nemusí držať firmy s tým istým predmetom činnosti. Aj iné firmy sú vo svete, kde sa nepochybne uplatní. Zdá sa, že je flexibilná, keď už zvládla Indiu a teraz Dubaj."

„Však jej hľadám niečo atraktívne aj doma..."

„Keby som mal o štyridsať rokov menej, tiež by som tu nesedel," poznamenal som.

„Veď hej. Náš vlak už ušiel. My už také možnosti nemáme," priznal pán s fúzkami a trudným výzorom v očiach. Stál mi v pracovni, ani sadnúť si nechcel, dokonca aj topánky si vyzul, hoci som ho vyzval, že je sucho a nemusí.

‚Ja som svoju možnosť využil dobre,' pomyslel som si, hoci nechcelo sa mi rozoberať. ‚Dobre je mať skúsenosť niekoľkoročnej cesty okolo sveta za sebou. Lepšie sa chápe, že od toho pocit životnej pohody nezáleží.'

To už som mu podával môj preklad zviazaný s kópiami originálov overenými notárom.

„Predstavte si, ešte musím na Ministerstvo spravodlivosti kvôli potvrdeniu, že podpis overujúceho notára je správny, potom na Ministerstvo školstva, že diplom a vysvedčenie o štátnej skúške podpísali správni ľudia. A ešte na Arabské veľvyslanectvo vo Viedni, ktoré mi na to všetko dá svoje potvrdenie. Len potom to akceptujú aj v Dubaji."

Byrokracie je veľa, ale keď na jej konci je zaujímavý pobyt mladej ženy kdesi v Dubaji, tak prečo to nevydržať. Spomenul som si, ako som kedysi dávno, hlboko v minulom storočí, vybavoval mame pobyt k sebe v Severnom Írsku, tiež spústa papierovania z mojej i z jej strany, a nakoniec ju nikam nepustili. Vraj ešte tak do Viedne, ak ma bude ochotná presvedčiť, že by som sa vrátil do socialistickej vlasti. To ale mali v rukách nie byrokrati, ale bezpečnostné zložky štátu.

Odprevádzal som muža k bráne.

„Ospravedlňujem sa, že som vás vyrušil z večernej prechádzky," vravel mi na rozlúčku.

„Nevadí. To je už osud živnostníkov. Pre nás zákonník práce neplatí. My žijeme vo vlastnom svete."

Tohtoročný november sa ukazuje byť teplejší, než sme si zvykli za posledné roky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?