Časy sa menia a predsa je všetko po starom

Autor: Štefan Vrátny | 14.7.2013 o 8:31 | (upravené 14.7.2013 o 11:30) Karma článku: 9,30 | Prečítané:  1452x

Veľa sa hovorí o odpočúvaní telefonických hovorov a o sledovaniach elektronickej korešpondencie, ktoré spôsobujú dokonca medzinárodné škandály a otravujú vzťahy štátov. V mojom spise vedenom komunistickou Štátnou bezpečnosťou sa mi zachovala časť, ktorá podrobne popisuje, ako sa robila prehliadka môjho pracovného stola pred vyše tridsiatimi rokmi. Nech si z toho zoberie každý, čo chce, pre mňa je to dôkaz, že časy sa menia, lebo teraz už vstúpili na scénu elektronické média, o ktorých sa nám v tej dobe ani nesnívalo, ale zároveň všetko zostáva po starom.

Pre tých, ktorí nesledovali moju rubriku Nepriateľská osoba iba pripomienka, že do pozornosti eštebákov som sa dostal z dôvodov nepovoleného pobytu v kapitalistickom zahraničí.

V rámci spravodajsko-technického úkonu „ANALÝZA" na mojom pracovisku sa eštebáci zameriavali hlavne na moju korešpondenciu so zahraničím. Dokumentácia o úkone, ktorá sa mi zachovala, obsahuje púhych pätnásť strán, lebo sa sústredila len na môj pracovný stôl, a obsahuje: Návrh na vykonanie STÚ „ANALÝZA" v akcii „FILOZOF", Situačný plán pracoviska objekta „FILOZOF", ZÁZNAM z rozboru podmienok k prevedeniu STÚ - ANALÝZA v akcii „FILOZOF", PLÁN zabezpečenia a rozdelenia úloh pri realizácii STÚ „ANALÝZA" v akcii „FILOZOF", Akcia „FILOZOF" - návrh na prevedenie STÚ - ANALÝZA, Záznam o prevedení úkonu ANALÝZA a Potvrdenie o prevzatí 36 ks fotokópií a negatívu uloženého v obálke z úkonu ANALÝZA. Spolu som na celej akcii narátal účasť 13 dôstojníkov z rezortu Ministerstva vnútra. Mená pracovníkov podniku, čo im zariadili vstup, kľudný priebeh akcie a zabezpečenie, aby všetko vyzeralo v poriadku, som v spise nenašiel. Ale súdružské kádre podniku pritom určite museli byť, lebo bez nich by sa akcia nemohla uskutočniť.

82-05.Situacny.plan.pracoviska.Blog.jpg

Dva ďalšie dokumenty z uvedenej zložky predstavím. Oba sú PRÍSNE TAJNÉ a preto, prosím, ďalej nešíriť, aby sa nedostali do pozornosti živlov so zákernými úmyslami.

Návrh

na vykonanie STÚ „ANALÝZA" v akcii „FILOZOF" reg.č. 12199

Predkladám návrh na vykonanie spravodajsko-technického úkonu „ANALÝZA" na pracovisku objekta akcie „FILOZOF" ...

Situácia v mieste plánovaného výkonu STÚ „ANALÝZA":

            Pracovisko objekta „FILOZOF", kde plánujem vykonať STÚ „ANALÝZA" sa nachádza v ZŤS Košice trieda Sovietskej armády čp. 159, oddelenie dovozu. Jeho kancelária je na II, poschodí budovy podnikového riaditeľa na ľavej strane chodby pod číslom 228, pričom sa do nej vchádza cez kanceláriu č. 227. Pracovný stôl objekta, ktorý bude predmetom výkonu STÚ sa nachádza na pravej strane kancelárie ako druhý v poradí /označený na priloženom pláne pod č. 2/. V uvedenej kancelárii pracuje s objektom ešte 9 osôb, ktorých lustráciou a previerkou neboli zistené štátnobezpečnostné poznatky.

            Vzhľadom k tomu, že drevené skrine nachádzajúce sa v kancelárii objekta sú spoločné pre všetkých zamestnancov oddelenia dovozu, je malý predpoklad, aby objekt tam mal nejaké materiály, preto „ANALÝZU" mienim vykonať iba v pracovnom stole objekta.

            STÚ „ANALÝZA" plánujem vykonať po pracovnej dobe, kedy všetci pracovníci oddelenia odídu preč z pracoviska a to pod legendou kontroly zaistenia utajovaných skutočností. Zároveň sa tejto „ANALÝZY" v súvislosti s uvádzanou legendou, zúčastní aj pracovník 5.oddelenia 3.odboru S-ŠtB Košice a pracovník zabezpečujúci kontrarozviednu ochranu ZŤS, ktorý zároveň sprostredkuje vstup do miestnosti výkonu STÚ.

            Riadiacim orgánom akcie je nstrm. FI, tel. 2365.

Predkladá:                                                                            Odporúča:

Náčelník 4.oddelenia                                                            Náčelník 1.odboru S-ŠtB

Npor. JUDr. JF                                                                     Pplk. JK

No a ešte niečo o zisteniach celého úsilia.

Záznam o prevedení úkonu „ANALÝZA"

V Akcii „FILOZOF" pre 1.odb.4.odd.

Prevedené dňa 18.mája 1982 od 16,45 do 17,30

Objekt VRÁTNY Štefan

Miesto prevedenia ZŤS n.p. Košice

Výsadok tvorili: por. N, nstržm. L, por. L, nstržm. F

Akcie sa zúčastnili: npor. P, por. B, sledovacia skupina 4.odb. S-ŠtB

            Cieľom úkonu bolo zistiť, či objekt nevlastní materiály z oblasti špeciálnej strojárskej výroby, ktoré majú utajovaný charakter. Úkon bol prevedený podľa plánu prevedenia a zaistenia úkonu. Po zistení, že objekt je pod stálou kontrolou sledovacej skupiny, sme prenikli do záujmovej kancelárie. Vniknutie do kancelárie polo prevedené pod legendou kontroly zaistenia utajovaných skutočností. Po príchode do kancelárie objekta bolo zistené, že objekt má pracovný stôl otvorený, v ktorom sa nachádzajú písomnosti, ktoré boli záujmom operatívnej súčasti. V pracovnom stole objekta boli v jeho denníku nájdené aj styky, ktoré má s kap. cudzinou. Všetky písomnosti , o ktoré mala záujem operatívna súčasť boli zadokumentované. Po prezretí všetkých písomností boli písomnosti naspäť dané do pôvodného stavu. Po odchode z kancelárie bola kancelária uzamknutá. Kľúč od kancelárie zaistila operatívna súčasť, ktorý po ukončení úkonu bol vrátený. Počas prevádzania úkonu konšpirácia práce nebola narušená. Počas prevádzania úkonu bolo stále rádiové spojenie s RO (Riadiaci orgán).

Vypracoval: nastržm. L

Mimochodom STÚ „ANALÝZA" sa konala aj v mojom bydlisku. Plán jej prevedenia mal vyše tridsať strán a zúčastnilo sa ho 19 (devätnásť) dôstojníkov, profíkov z Rezortu Ministerstva vnútra, ktorí museli spoločne odpracovať stovky, možno tisícky človekohodín, aby zistili to, čo by priemerný zlodej za prísľub skoršieho prepustenia z výkonu väzby urobil aspoň tak dobre za minizlomok času premárneného eštebákmi. Aj kvôli takémuto mrhaniu zdrojov sme nemali hocikedy v obchodoch toaletný papier. Toto je veľmi dôležité konštatovanie do budúcnosti. Kedysi sme boli hojne zásobení aspoň straníckou tlačou. Internetom si, prepytujem, zadok nevytriem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Nie sme vo vojne (píše Michal Havran)

Pocit, že za vami stojí celá spoločnosť, je najvýznamnejším znakom civilizácie.


Už ste čítali?