Ako nezbohatnúť a nestať sa slávnym

Autor: Štefan Vrátny | 14.8.2013 o 3:40 | Karma článku: 14,45 | Prečítané:  1451x

Ozval sa telefón a v ňom rezký český ženský hlas. Typický hlas niekoho, čo čosi predáva, alebo chce vymámiť peniaze. Aj historku, s ktorou na mňa vyšla, už volajúca nepochybne zopakovala veľakrát predtým, ale ja som si ju vy počul prvýkrát. Možno v niektorých prípadoch ju dokonca aj dotiahla do úspešného konca.

„To je firma pána inžiniera Štefana Vrátneho?"

„Áno, nech sa páči."

„Ja by som chcela hovoriť priamo s pánom inžinierom Štefanom Vrátnym."

"To som ja."

„Môžem s vami chvíľu hovoriť?"

To už som vedel naisto, že niečo ide ponúkať, za čo bude chcieť inkasovať peniaze, lebo keby to bol zákazník, hneď by vyšiel s konkrétnou zákazkou a či mám čas mu ju urobiť.

„No, nech sa páči, hovorte, počúvam vás."

„My sme firma Global Company Rating Incorporated..." možno povedala čosi iné, ale už som zabudol. Však je to jedno. Aj tak je za tým nejaký podvod, som si pomyslel, ale zdvorilú fasádu som sa snažil udržať. Nepatrí sa provokovať. Aspoň na začiatku rozhovoru. To prenechávam na druhých.

„V našom najnovšom ratingu ste sa umiestnili na špičke podnikateľov Slovenska, ale i Česka a máte vynikajúce umiestnenie aj medzinárodne," vychrlila zo seba, však už to opakovala nepochybne nespočetnekrát a množstvu iných vybraných obetí dúfajúc, že niektorá a chytí.

„Získali ste certifikát ‚Top biznismen roku'. Predpokladám, že vás to prekvapilo i potešilo, že jo."

Na svoju živnosť som hrdý, aj život na voľnej nohe mi vyhovuje, ale robiť zo mňa top biznismena je číre preháňanie. Okrem toho, že tak ďaleko moje ambície nesiahajú, ani si také označenie nezasluhujem.

„Ďakujem, tak mi ho pošlite. Ten certifikát. Moju adresu podľa všetkého máte. A ak s tým ide aj peňažná odmena, tam mi ju pošlite na tú istú adresu."

 „To viete, taký certifikát sa len tak zadarmo nedáva..."

„Ak očakávate od mňa, že vám ešte zaň zaplatím, tak to si radšej certifikát neprosím. Ja si viem taký certifikát vytlačiť a zarámovať aj sám. Okrem toho určite lacnejšie a práve tak dobre. Ja vlastne nijaký certifikát nepotrebujem. Mňa si klienti cenia podľa práce, ktorú odvádzam a na tom mi záleží."

Dievčina asi pochopila, že na mojej adrese žiadne priaznivú odozvu chytenej zlatej rybky očakávať nemôže. Želania sa plniť nebudú.

„Ach jo, tak nashledanou," ozvalo sa ešte v telefóne a potom zložila.

Telefonátov, kde mi ponúkajú kadečo, dostávam až-až, a ešte viac emailov. Denno-denne sa dozvedám, že som dedičom ohromných majetkov po zosnulých alebo smrteľne chorých šejkoch z arabských emirátov, amerických miliardároch, a potom prichádzajú ponuky transakcií, z ktorých tridsať percent bude mojich, čo činí púhych päť, desať i viac miliónov, poväčšine dolárov. To už zase hlavne z Nigérie, kde sa podľa všetkého povaľujú vrecia s petrodolármi na uliciach. Ako keby švindleri euru ešte neprišli na chuť. Lenže čo už, keď ja som tvrdohlavý a radšej zostanem pri svojom poctivom remesle. Aj keď nepoctivo zdanenom a zaťaženom odvodmi.

Hoci u tohto telefonátu možno by trochu trpezlivosti stálo za to kvôli ďalším podrobnostiam, kam by sa rozhovor uberal, keby som vyjadril viac hoci len pretvarovanej dôverčivosti. Predpokladám, že je to firma, ktorá vydáva knihy typu Kto je kto, alebo knihu významných osobností, ktoré zverejnia, aj so zlatým rámčekom, pokiaľ si za to, samozrejme, dobehnutí záujemcovia zaplatia.

Ďakujem, neprosím si. Ja slávu nepotrebujem, a aj ľahko získané peniaze by sa mi bridili. Mne ide o živobytie z riadnych zákaziek a tie som si v rámci svojej živnosti navykol vo svojom povolaní získavať ináč. Milionárom nebudem, ale navykol som si, že k spokojnému a naplnenému životu to nie je potrebné.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?