Paralela medzi Havlom a Kiskom

Autor: Štefan Vrátny | 21.3.2014 o 8:26 | Karma článku: 19,33 | Prečítané:  903x

Po prvýkrát som počul o Havlovi ešte za čias hlbokej totality z rádia BBC a Slobodná Európa. Zobral som ho na vedomie, ale správy, ktoré sa mi o ňom ušli, boli príliš kusé, aby som si vytváral vlastný názor. V českých a slovenských médiách platilo na Havla embargo, z tých zdrojov som sa dlhé roky nedozvedal o Havlovi nič. Bral som ho proste na vedomie a dosť, hoci to, že sa o ňom neskrývanými sympatiami vyjadrovali v BBC a Slobodnej Európe, som mu dával za plus, v ostrom rozpore s duchom vtedajšej oficiálnej propagandy.

Potom zrazu, stále za čias totality, sa u nás prelomilo embargo na zmienky o Havlovi a v Rudom práve, centrálnom denníku Komunistickej strany Československa, sa objavil o ňom celostránkový článok. Vtedy Rudé právo malo ešte veľký formát a teda aj článok mal dĺžku, ktorú dovtedy noviny venovali nanajvýš prejavom vedúcich straníckych predstaviteľov Československa a spriatelených, rozumej ostatných štátov sovietskeho impéria. Ten článok som si pozorne prečítal a na druhý deň, keď sa ten istý článok objavil v slovenskom preklade v Pravde, denníku Komunistickej strany Slovenska, som si ho prečítal ešte raz. Havlovi sa vtedy vyčítal buržoázny pôvod, čo mi nevadilo, a ešte že to s naším socialistickým zriadením nemyslel dobre, s čím som sa stotožňoval. Sledoval som, či neobjavím aj nejaké morálne alebo iné delikty, ktoré sa všeobecne, aj bez ideologického podfarbenia, vnímajú negatívne, ale nič podobné som v článku, napriek jeho nebývalému rozsahu, o Havlovi neobjavil. A pritom som nepochyboval, že keby Havel na také čosi trpel, komunisti by si na ňom s chuťou zgustli. To, že vtedajší mocipáni neobjavili na Havlovi nič, čo by som mohol brať ako negatívum, ma k Havlovi naladilo pozitívne. Zdá sa, že je to správny chlap, povedal som si vtedy.

Teraz máme kandidáta na prezidenta, pána Kisku, o ktorom sa dozvedáme z oficiálnych vládnych kruhov, iba kusovite, že je zbohatlík a že to nemôže s našou drahou vlasťou myslieť dobre. Zapredal sa predsa temným silám svetovej reakcie, tiež pôvodom zo Spojených štátov. Lenže teraz sa už nehovorí o americkom imperializme a jeho všadesiahajúcich chápadlách, lebo to by v ľuďoch mohlo evokovať komunistickú propagandu a premietnuť ju proti súčasnej štátostrane, ktorá pána Kisku nechce vidieť v kresle prezidenta republiky. A tak sa vymyslelo čosi o scientológii, o ktorej málokto u nás má čo i len šajnu, a to má výhodu, lebo všetci vieme, že neznámy čert straší viac, než diabol, ktorého už všetci dobre poznáme.

Fico sa príliš dlho ukájal v predstavách, podporovaných prieskumami verejnej mienky, že zvolený musí byť, a teraz si narýchlo vymýšľa posledné ťahy, aby svojho protivníka znemožnil. Ani sa neunúvam dokončiť článok o údajnej príslušnosti Ficovho protikandidáta k sekte scientológov, lebo nepochybujem, že vyjde na povrch iná kauza. Počúvam v správach, že polícia na Slovensku dostala rozkaz zisťovať, koľko ľudí spáchalo samovraždu v súvislosti so svojimi finančnými stratami v nebankových subjektoch, v ktorých sa údajne Ficov protikandidát tiež obchodne aktivizoval. Som zvedavý, či sa do volebnej soboty nazbiera dostatok dôkazov o zvrhlosti pána Kisku. Ak také dôkazy sú, prečo ich polícia nezisťovala už predtým? Nebankové subjekty sú prastarou kauzou, času bolo dosť. Zrejme scientológia na zmenu postojov voličov nebude stačiť, a tak treba rýchlo vytiahnuť iné tromfy.

Fico sa zbadal neskoro. Jeho protikandidát už dva roky hovorí o svojom úmysle kandidovať na funkciu prezidenta. Fico ho nebral vážne a teraz, v časovej tiesni, má problém zohnať dostatok bahna, aby mu prezidentúru zahatal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?