Paralela medzi Havlom a Kiskom

Autor: Štefan Vrátny | 21.3.2014 o 8:26 | Karma článku: 19,33 | Prečítané:  901x

Po prvýkrát som počul o Havlovi ešte za čias hlbokej totality z rádia BBC a Slobodná Európa. Zobral som ho na vedomie, ale správy, ktoré sa mi o ňom ušli, boli príliš kusé, aby som si vytváral vlastný názor. V českých a slovenských médiách platilo na Havla embargo, z tých zdrojov som sa dlhé roky nedozvedal o Havlovi nič. Bral som ho proste na vedomie a dosť, hoci to, že sa o ňom neskrývanými sympatiami vyjadrovali v BBC a Slobodnej Európe, som mu dával za plus, v ostrom rozpore s duchom vtedajšej oficiálnej propagandy.

Potom zrazu, stále za čias totality, sa u nás prelomilo embargo na zmienky o Havlovi a v Rudom práve, centrálnom denníku Komunistickej strany Československa, sa objavil o ňom celostránkový článok. Vtedy Rudé právo malo ešte veľký formát a teda aj článok mal dĺžku, ktorú dovtedy noviny venovali nanajvýš prejavom vedúcich straníckych predstaviteľov Československa a spriatelených, rozumej ostatných štátov sovietskeho impéria. Ten článok som si pozorne prečítal a na druhý deň, keď sa ten istý článok objavil v slovenskom preklade v Pravde, denníku Komunistickej strany Slovenska, som si ho prečítal ešte raz. Havlovi sa vtedy vyčítal buržoázny pôvod, čo mi nevadilo, a ešte že to s naším socialistickým zriadením nemyslel dobre, s čím som sa stotožňoval. Sledoval som, či neobjavím aj nejaké morálne alebo iné delikty, ktoré sa všeobecne, aj bez ideologického podfarbenia, vnímajú negatívne, ale nič podobné som v článku, napriek jeho nebývalému rozsahu, o Havlovi neobjavil. A pritom som nepochyboval, že keby Havel na také čosi trpel, komunisti by si na ňom s chuťou zgustli. To, že vtedajší mocipáni neobjavili na Havlovi nič, čo by som mohol brať ako negatívum, ma k Havlovi naladilo pozitívne. Zdá sa, že je to správny chlap, povedal som si vtedy.

Teraz máme kandidáta na prezidenta, pána Kisku, o ktorom sa dozvedáme z oficiálnych vládnych kruhov, iba kusovite, že je zbohatlík a že to nemôže s našou drahou vlasťou myslieť dobre. Zapredal sa predsa temným silám svetovej reakcie, tiež pôvodom zo Spojených štátov. Lenže teraz sa už nehovorí o americkom imperializme a jeho všadesiahajúcich chápadlách, lebo to by v ľuďoch mohlo evokovať komunistickú propagandu a premietnuť ju proti súčasnej štátostrane, ktorá pána Kisku nechce vidieť v kresle prezidenta republiky. A tak sa vymyslelo čosi o scientológii, o ktorej málokto u nás má čo i len šajnu, a to má výhodu, lebo všetci vieme, že neznámy čert straší viac, než diabol, ktorého už všetci dobre poznáme.

Fico sa príliš dlho ukájal v predstavách, podporovaných prieskumami verejnej mienky, že zvolený musí byť, a teraz si narýchlo vymýšľa posledné ťahy, aby svojho protivníka znemožnil. Ani sa neunúvam dokončiť článok o údajnej príslušnosti Ficovho protikandidáta k sekte scientológov, lebo nepochybujem, že vyjde na povrch iná kauza. Počúvam v správach, že polícia na Slovensku dostala rozkaz zisťovať, koľko ľudí spáchalo samovraždu v súvislosti so svojimi finančnými stratami v nebankových subjektoch, v ktorých sa údajne Ficov protikandidát tiež obchodne aktivizoval. Som zvedavý, či sa do volebnej soboty nazbiera dostatok dôkazov o zvrhlosti pána Kisku. Ak také dôkazy sú, prečo ich polícia nezisťovala už predtým? Nebankové subjekty sú prastarou kauzou, času bolo dosť. Zrejme scientológia na zmenu postojov voličov nebude stačiť, a tak treba rýchlo vytiahnuť iné tromfy.

Fico sa zbadal neskoro. Jeho protikandidát už dva roky hovorí o svojom úmysle kandidovať na funkciu prezidenta. Fico ho nebral vážne a teraz, v časovej tiesni, má problém zohnať dostatok bahna, aby mu prezidentúru zahatal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?