Spomienka na Veľkú vojnu

Autor: Štefan Vrátny | 28.7.2014 o 11:14 | (upravené 28.7.2014 o 11:30) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  583x

Spomíname začiatok Prvej svetovej vojny. Môj otec bol príliš mladý, aby sa dostal na front tejto pôvodne zvanej Veľkej vojny. Jeho osem rokov starší brat, sa ako vojak rakúsko-uhorskej armády dostal na Ruskom fronte do zajatia. Pri pokuse o útek mu ruskí vojaci pažbou vyrazili zuby, ale ináč sa neskôr dostal domov v poriadku.

Keď sa delila monarchia, vyšlo to tak, že strýc zostal bývať na maďarskej strane hraníc, kde si medzičasom našiel manželku a založil rodinu. Boli obdobia, keď sa s otcom mohol stretávať na oboch stranách hraníc, ale obaja zažili aj obdobia, keď sa mohli rozprávať len cez hranice.

Strýc bol lesník a keď chcel dostať prácu vo svojom povolaní, si musel pomaďarčiť meno. Chodil ešte do maďarských škôl, lebo v jeho mladosti slovenských škôl na Slovensku nebolo. Tak okrem rodnej slovenčiny, sa naučil perfektne maďarsky a nemecky. Strýca si pamätám ako človeka, ktorý sa vyjadroval po slovensky veľmi nadnesene, ako keby mu záležalo dokazovať, že slovenčina sa minimálne vyrovná svojim bohatstvom ostatným jazykom, ktoré ovládal. Zato mne jeho slovenčina pripadala trochu archaicky, čo asi vyplývalo z toho, že stratil kontakt s vývojom každodennej slovenčiny v rodnom prostredí.

Ale naspäť k jeho vojnovým zážitkom.

V ruskom zajatí pochytil ruštinu, a pri prechode frontu Druhej svetovej vojny jeho dedinou, bol donútený robiť tlmočníka pri výsluchu sovietskych zajatcov Nemcami a potom nemeckých zajatcov Sovietmi. Na front Druhej svetovej vojny sa už kvôli veku nedostal, ale jej hrôzy zažil ako tlmočník bezprostredne.

O svojich zážitkoch nerád rozprával a teraz sa už nemám koho pýtať. Možno existujú  archívy, ale zase by to bolo o hrôzach, ktoré sme si mali možnosť vyčítať z kníh povinného čítania.

To povinné čítanie a počúvanie o vojnových udalostiach, či ich sledovanie na obrazovkách, si denno-denne užívame z médií dodnes. Ľudstvo ako keby sa nevedelo poučiť.

Moju generáciu v 1960-tych rokoch oslovilo heslo kvetinového hnutia hipíkov ‚Make Love, Not War – Milujte sa, nebojujte‘. Ľahko sa povie, stále ťažko dosahuje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?