Nagymaros-Visegrád v neskoré leto

Autor: Štefan Vrátny | 28.10.2014 o 12:25 | (upravené 28.10.2014 o 12:38) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  1115x

Ráno sa v Bratislave schyľovalo k dažďu, ale smerom na juhovýchod sa obloha zdala byť jasná. A tak sa stalo, že Nagymaros-Visegrád, kde som strávil deň, bol slnečný, Bratislava, do ktorej som sa vrátil, bola zadaždená.

 

Nagymaros (Vratny Stefan)

Bol pracovný deň a z vlaku nás v Nagymarosi veľa nevystúpilo. Šiel som rovno k Dunaju, rovno na kompu. Mal som chvíľu času a práve otvárali kaviareň. Pekné miesto na čakanie ponúkajúce dokonca pre hosťov WiFinu a pohľad na tabuľu na stene kaviarne pripomínajúca krivdy Trianonu v počtoch stratených Maďarov a ukradnutých kilometrov štvorcových následníckymi štátmi Uhorska, Rakúska za Burgenland nevynímajúc.

Nagymaros (Vratny Stefan)

Potom romantická jazda na kompe cez Dunaji, väčšom, ako ho vidávam u nás, lebo je obohatený Váhom a Hronom z nášho územia.

Nagymaros.kompa (Vratny Stefan)

Urobil som si dlhú vychádzku do hradného kopca od prístavu kompy. V polovici strminy na hrad sa odkláňala odbočka chodníka na peknú vyhliadku. Nádherný výhľad na kaňon Dunajského oblúka lemovaný listnatými stromami.

Nagymaros (Vratny Stefan)

Pravá jeseň sem ešte neprišla a všetko sa zelenalo. Za celé tie dve hodiny, možno viac, čo som tam sedel, uchvátený sa díval, čítal, jedol a pospával, prišla iba jedna mamička s chlapčekom. Zrejme ľudí viac láka hrad a na vyhliadku nemajú čas ani chuť. Ja keď sem prídem zas, čas si nájdem a chuť budem mať. Vrele odporúčam.

Visegrad.vyhliadka (Vratny Stefan)

Mal som pred sebou kríž a pamätník v tvare bieleho véčka podopierajúceho ako keby kamenný prah domu. Pamätník na Jozefa Viktorína, miestneho kňaza, ktorý koncom devätnásteho storočia vyhlásil zbierku a postaral sa o vybudovanie chodníka k zrúcaninám hradu. Za tento výhľad si pomník zaslúži.

Visegrad.Dunaj (Vratny Stefan)

Hrad som obehal celý okrem panoptika, teda voskových figúr, ktoré stálo sto forintov naviac. Možno som nemal šetriť. To je asi tridsať centov. Zase nepochybujem, že tam budú voskové figuríny maďarských kráľov a vojvodcov, a o tých, ako zástanca republiky, demokracie a občianskej spoločnosti, práve nestojím. Zase na obnovenie či doučenie sa uhorských dejín by to možno stálo za to.

Visegrad.hrad (Vratny Stefan)

Na hrade bola jedna miestnosť venovaná poľovníctvu. Dozvedel som sa, že lesníci boli slobodní ľudia a patrili často k nižšej šľachte. Moja verzia je, že začalo to tým, ako slúžtička otehotnela s pánom grófom a pán gróf jej našiel súceho mládenca z dediny, dal ich dohromady, aby grófov ľavoboček vyrastal v slušných pomeroch. Preto sú na hájovniach parohy a preto sa dodnes hovorí o nasadení parohov v prípade chlapov, ktorých ženy zakášali alebo zakášajú. Celá vec bola hanebná zo strane chlipníka grófa, ale za feudálnych pomerov veľmi dobré východisko ako pre slúžku tak i pre mládenca, ktorí miesto toho, aby robili poddaných, či nevoľníkov, sa stali slobodnými ľuďmi s relatívne zabezpečeným živobytím.

Visegrad.Dunajsky.obluk.z.hradu (Vratny Stefan)

Cestou dole som dohonil mladého otca, držiaceho jedno decko v rukách a druhého synčeka pobádajúc, aby sa len nebál a šiel dole na vlastných. Chlapček ako keby trucoval zo strachu pred svahom pod sebou. Podával som mu ruku.

„Poď, zídeme spolu.“

Ponuku neprijal. Vzchopil sa a zvyšok cesty, pokiaľ som ho sledoval, šiel nadudrene, ale vzpriamene na vlastných. Už sa zrazu nemusel zohýbať a pridŕžať skál a vytŕčajúcich, vodou vymytých koreňov. Musel predsa dokázať pred cudzím, že je chlap. Pred otcom sa fňukať neokúňal.

Visegrad.hrad (Vratny Stefan)

Ešte zastávka v udržiavaných zrúcaninách paláca na úpätí hradného kopca vo Visegráde. Tam sa v roku 1991 stretli zástupcovia Československa, Maďarska a Poľska, aby sa dohodli na spolupráci pri vstupe do Európskej únie, známa Visegrádska trojka, neskôr po rozdelení Československa Visegrádska štvorka. Miesto bolo vybrané z toho dôvodu, že tu sa v roku 1335 stretli český, poľský a uhorský králi, aby uzavreli protihabsburgské spojenectvo. Stretnutie z roku 1991 uznávam viac, lebo nebolo proti nikomu, ale za niečo.

Visegrad.hrad (Vratny Stefan)

Zase romantická cesta kompou cez Dunaj a pomalá prechádzka Nagymarosom na stanicu.

Visegrad.hrad (Vratny Stefan)

Chvíľu čakania som si na stanici skrátil rozhovorom s postávajúcim pánom, lesníkom na dôchodku. Pochvaľoval si styky so slovenskými lesnými závodmi a s Vysokou školou lesníckou a drevárskou vo Zvolene. Študoval v Šoproni. Pripomenul som mu, svojou lámanou maďarčinou, že som tam bol, že tam je Banská škola a že majú pekné múzeum.

Visegrad.palac (Vratny Stefan)

„Banská škola už tam nie je. Tá sa presťahovala do Miškolca. V Šoproni Banskú školu založili profesori, ktorí odišli z Banskej Štiavnice ako protest proti odtrhnutiu Banskej Štiavnice od Maďarska. Dovtedy sme boli jedna krajina.”

Visegrad.palac (Vratny Stefan)

Tuším mu bolo ľúto, že tomu už tak nie je. Nechcelo sa mi ho antagonizovať poznámkami, že ja som rád, že veci sa majú ako sa majú. Okrem toho hranice medzi našimi štátmi už neexistujú a máme spoločné hlavné mesto v Bruseli.

Visegrad.palac (Vratny Stefan)

Počas celého dňa som mal pekné počasie, slnečné, ani moc horúce, ale ani nie chladné. Doma ma po návrate ma čakalo mrholenie. Ako dobre, že som vypadol a na miesto, ktoré si zasluhuje návštevy aj v budúcnosti. Ale už s niekým, nie sám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?