Ťažko si vybrať medzi návodmi na zdravý život

Autor: Štefan Vrátny | 13.2.2015 o 15:33 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  1002x

a nakoniec sme si každý tvorcom vlastného šťastia, ale i nešťastia. Som generácia, ktorá si pamätá na časy, keď zelenina a ovocie bežne pestované v našej klíme, bývali nedostatkovým tovarom, o zahraničných produktoch ani nehovoriac.

To sa zmieňujem o ekonomickej totalite centrálne plánovaného hospodárstva, keď z hospodárskej scény boli ako triedne nežiaduci kulaci vylúčení dokonca aj drobní pestovatelia zeleniny a ovocia, pričom veľké štátne poľnohospodárske podniky a družstvá sa malichernosťami, ako ovocie a zelenina, veľmi nebabrali. Kapustu v tlači chválili za jej nutričné a zdravotné hodnoty, keď jej v obchodoch bolo dostatok, a znevažovali, keď z políc zmizli.

Ako vegetarián som sa s týmto stavom dokázal celkom čestne vyrovnať. Zdroje na prežitie, a dovoľujem si tvrdiť zdravšie, než z ktorých čerpala z letargie či nevedomosti väčšina obyvateľstva našej vlasti, som si dokázal vždy, hoci aj dobrodružným spôsobom, zohnať.

(Napríklad tak, že na služobnej ceste do Bratislavy, som objavil v stánku pri železničnej stanici dve hlávky kapusty slušnej veľkosti, dovoľujem si tvrdiť, že posledné, čo boli v obchodoch Československej socialistickej republiky v ten marcový deň voľne v predaji, lebo to bolo obdobie, keď som veľa služobne cestoval, a teda mohol stav zásobovania zeleninou a ovocím v našej vlasti informovane posúdiť. Potom som s tými dvoma hlávkami kapusty v sieťke chodil po podnikoch vybavovať záležitosti môjho pracovného zadelenia. Všetko čo som mal, som pre úspešné plnenie plánu socialistického zamestnávateľa vybavil, ale tie dve hlaviská kapusty, čo som si priniesol domov, ma tešili najviac.)

Potom prišlo obdobie, keď zrazu všetkého bolo dosť, to už znovu bolo povolené súkromné podnikanie, a tým sa množila aj chvála citrusových a iných plodín z rôznych oblastí sveta, a ich výhody pre ľudský organizmus.

Najnovšie ale čítam, že citrusové a iné plody z teplejších končín našej zemegule sa všeobecne zbierajú ešte nezrelé, nikdy nedozrejú v prirodzených podmienkach, a ten ich ako keby prirodzený vzhľad zrelosti, čo vidíme v obchodoch, dosiahnu počas prepravy v plynových a chemikáliami obohatenými komorách. Má to mať za dôsledok, že obsahujú veľa škodlivín, napríklad kyselín, ktoré rozleptávajú vápnik, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze a iným neduhom. Podobných pro či kontra od samozvaných či skutočných odborníkov sa zbiera aj v tomto našom blogovom spoločenstve veľa.

A tak som si povedal, že sa pekne vrátim k starému dobrému zvyku a budem jesť predovšetkým to, čo bežne dorastie v našej klíme. Mnohé generácie mojich predkov na tom prežívali (aj hladovali, ak sa neurodilo), a tak to budem mať, trúfam si povedať, kdesi metódou prirodzeného výberu v sebe geneticky zakódované.

Možno sa mýlim, možno nie, ale vedomie, že sám si zodpovedám za svoje šťastie, i prípadné nešťastie, ma povznáša a chráni pred zlými myšlienkami voči poradcom v oblasti správnej životosprávy, ktorých som sa naučil brať s rezervou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?