Nepriateľská osoba 48 Domová prehliadka kedysi – Príprava

Autor: Štefan Vrátny | 26.3.2015 o 6:46 | (upravené 26.3.2015 o 6:51) Karma článku: 9,14 | Prečítané:  2932x

‚Spravodajsko-technický úkon STÚ ANALÝZA‘ v odbornej terminológii eštebákov znamenala domovú prehliadku, ktorá sa zvyčajne konala bez vedomia dotknutej osoby. Aj v mojich veciach, či doma, či v práci, sa silové zložky socialistického štátu prehrabávali a svoje zistenia vždy uzavreli konštatovaním, že sa našli nejaké zaujímavé veci, kde-tu aj uviedli čo, ale len tak, akoby mimochodom. Beriem to ako náznak, že nenašli nič, čo by pre nich predstavovalo niečo dôstojné ‚kontrarozviedneho‘ záujmu a len potrebovali nejaké zdôvodnenie pre vlastné ospravedlnenie služobnej horlivosti. Však čo len môžu nájsť v byte starého mládenca, čo dokonca ani porno neprechováva!

V spise sa mi zachoval vyše tridsaťstránkový dokument, ktorý obsahuje postup, ako sa v mojom byte vykonala domová prehliadka, v ich jazyku STÚ ANALÝZA. Je tam Návrh na vykonanie STÚ ANALÝZA, Presný pán bytu objekta „FILOZOF“, Situačný plán bytu objekta „FILOZOF“ na Triede Sovietskej armády 39 v Košiciach, Stanovisko k návrhu na vykonanie STÚ ANALÝZA v akcii „FILOZOF“, ZÁZNAM z rozboru podmienok k prevedeniu STÚ ANALÝZA v akcii FILOZOF, Doplnok k návrhu na STÚ ANALÝZA v akcii FILOZOF, ďalší Doplnok k návrhu na STÚ ANALÝZA v akcii FILOZOF, ďalší ZÁZNAM z rozboru podmienok k prevedeniu STÚ ANALÝZA v akcii FILOZOF, Akcia „FILOZOF“ – návrh na prevedenie skúšky kľúča pre STÚ ANALÝZA, ešte jeden Záznam z rozboru podmienok k prevedeniu STÚ ANALÝZA v akcii FILOZOF, Akcia „FILOZOF“ – návrh na prevedenie úkonu ANALÝZA, PLÁN zabezpečenia a rozdelenia úloh pri realizácii STÚ „ANALÝZA“ v akcii „FILOZOF“, Záznam o prevedení úkonu ANALÝZA, Záznam o uložení duplikátu kľúča do archívu z úkonu ANALÝZA v akcii „FILOZOF“ a Potvrdenie o prevzatí 62 ks fotokópií z úkonu ANALÝZA. Dosť na zbláznenie niekoho, čo sa v tom iba listuje. Ako to muselo pôsobiť na mozgy niekoho, čo si s tým horlivo zarábal na „poctivé“ živobytie!

Mimochodom ‚objekt,‘ to som ja, teda akože objekt ich kontrarozviedneho záujmu, a FILOZOF je moje krycie meno, ktoré mi eštebáci vymysleli, podľa mňa dôstojné, až nadnesené, pre nich asi ironické, na označenie Nepriateľskej osoby, ktorú som pre nich predstavoval. Na niekom si zarábať museli.

Okrem tohto plánu sa úkon ANALÝZA v mojom byte spomína v rôznych dokumentoch, ktoré úkonu predchádzali a po ňom nasledovali. Niektoré z nich azda stoja za prečítanie.

Začnem s týmto agentúrno-operatívnym opatrením:

V Košiciach dňa 10. júna 1981

NÁVRH

 na vykonanie STÚ „ANALÝZA“ v akcii „FILOZOF“, reg. č. 12199

            Predkladám návrh na vykonania spravodajsko-technického úkonu „ANALÝZA“ v byte objekta akcie „FILOZOF“, reg. č. 12199, kde je rozpracovaný: VRÁTNY Štefan ...

            Počas doterajšieho rozpracovávania objekta, aj keď neboli získané priame príznaky nepriateľskej činnosti proti ČSSR, je tento predmetom kontrarozviedneho záujmu, hlavne k poznatkom o pobyte v kapitalistickom zahraničí, jeho stykom na kapitalistické zahraničie, ako aj chovaniu a činnosti po návrate do ČSSR.

            Z vyššie uvádzaných dôvodov a v súlade s plánom agentúrno-operatívneho rozpracovania v akcii „FILOZOF“, javí sa potreba vykonať v byte objekta STÚ „ANALÝZA“, cieľom ktorej bude:

            Získať usvedčujúce materiály z predpokladanej trestnej činnosti, alebo ďalšie dôležité spravodajské poznatky o tom, že objekt je v spojení s cudzou spravodajskou službou.

            Pri vykonávaní STÚ „ANALÝZA“ zamerať sa hlavne na hľadanie dokumentov a materiálov z oblasti strojárstva, ktoré by mohli mať utajovaný charakter. Taktiež zisťovať, či objekt nevlastní fotografie z oblastí, kde sú dislokované dôležité ekonomické a vojenské objekty.

            Skúmať, či v byte objekta sa nenachádza väčší obnos tuzexových korún alebo západnej meny, čo by svedčilo o tom, že objekt je v spojení so zahraničím.

            Zamerať sa tiež na hľadanie adries do kapitalistického zahraničia a to za účelom objasnenia charakteru stykov objekta na kapitalistické zahraničie a k doplneniu operatívnej situácie v rozpracovanom prípade. Skúmať tiež, či objekt nevlastní nejaké krycie adresy, nakoľko cestou STÚ „NÁKUP“ nie je zachycovaná korešpondencia zasielaná objektom do kapitalistického zahraničia. V tejto súvislosti je nutné zisťovať, či objekt nevlastní prostriedky k zhotovovaniu tajnopisu, prípadne šifrovacie prostriedky pre odosielanie správ do kapitalistického zahraničia.

            Počas výkonu „ANALÝZA“ tiež preskúmať rádioprijímač objekta, pričom sa zamerať aj na zisťovanie, či objekt nevlastní ďalšie prídavné zariadenia k rádioprijímaču, ako sú slúchadla, magnetofón a pod., čo by nasvedčovalo tomu, že objekt by mohol byť na jednostrannom príjme.

            Vychádzajúc zo stanoveného cieľa plánovanej „ANALÝZY“ je nutné k jej vykonaniu prizvať aj odborníkov z oboru chémie a elektroniky.

Situácia v mieste nasadenia úkonu:

Pre lepšie pochopenie obáv eštebákov, že by počas ich analýzy, teda domovej prehliadky sa mohla objaviť mama alebo sestra uvádzam, že Astória bol obchodný dom s verejnou knižnicou, kde sestra bola vedúca a matka u nej pracovala. Vzdialenosť k vchodu do našej bytovky je menej než dvesto metrov.

Nasleduje presný popis umiestnenia bytu, v ktorom som býval, zoznam mojich rodinných príslušníkov, ich osobné údaje, kde pracujú a kedy sa nezdržujú doma a to isté o všetkých susedoch sedemposchodovej panelovej budovy. Tiež plán bytu, v ktorom som býval s matkou a sestrou a náčrt umiestnenia bytovky, v ktorej sme bývali na Trieda Sovietskej armády 39. Pozoruhodné je aj toto konštatovanie:

            Po zhodnotení celkovej operatívnej situácie v mieste bydliska objekta je nutné podotknúť, že tam býva 5 osôb, ktoré sú na dôchodku, často sa zdržiavajú doma, medzi sebou sa vzájomne navštevujú a pomáhajú si.

Veľký dôraz kladie plán na skúšku kľúča od nášho bytu, o čom svedčí nasledovný dokument.

V Košiciach, dňa 30.09.1981

Akcia „FILOZOF“ – návrh na prevedenie skúšky kľúča pre STÚ ANALÝZA

Predkladám

Návrh na prevedenie skúšky kľúča pre úkon ANALÝZA v akcii „FILOZOF“, objektom ktorého je VRÁTNY Štefan, bytom Košice, Trieda SA 39. Skúška kľúča bude prevedená dňa 1. októbra 1981 v dopoludňajších hodinách po zistení, že byt objekta je prázdny a na chodbe sa nikto nenachádza. Skúška kľúča bude prevedená pod legendou hľadania bytu známej osoby.

Zaistenie

Objekt: VRÁTNY Štefan počas skúšky kľúča bude sa nachádzať na svojom pracovisku v ZŤS.             Za preverenie prítomnosti objekta na pracovisku zodpovedný:

Npor. J

Matka objekta: VRÁTNA Amália, počas prevádzania skúšky bude prevádzať nákupy.             Skúška bude prevedená len za predpokladu, že menovaná byt opustí. Za odsledovanie   jej odchodu zodpovedný:

Npor. J

Sestra: VRÁTNA Marta počas akcie sa bude nachádzať na svojom pracovisku v Krajskej             knižnici. Za preverenie jej prítomnosti na pracovisku zodpovedný:

Npor. J

Blog o vykonaní domovej prehliadky zverejním po jeho dopracovaní.

Súvisiaci článok:

http://vratny.blog.sme.sk/c/333018/Casy-sa-menia-a-predsa-je-vsetko-po-starom.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Na každom z nás záleží rovnako (píše Michal Havran)

Pocit, že za vami stojí celá spoločnosť, je najvýznamnejším znakom civilizácie.


Už ste čítali?