Domová prehliadka kedysi – prevedenie

Autor: Štefan Vrátny | 31.3.2015 o 9:40 | (upravené 31.3.2015 o 9:59) Karma článku: 11,41 | Prečítané:  19127x

Štátna bezpečnosť všetko dôkladne pripravila, aby domová prehliadka mohla prebehnúť bez akýchkoľvek rušivých momentov a hlavne bez vedomosti kohokoľvek, mimo osôb priamo zapletených do jej realizácie.

Tlač v totalitnom štáte sa k takýmto informáciám nemala šance dostať a keby sa aj našiel nejaký prihorlivý investigatívny novinár, neznalý, kde je jeho miesto v socialistickom raji, okamžite by vyletel zo zamestnania a jeho zistenia by skončili v jeho eštebáckom spise ako doživotná výstraha, že v médiách nemá čo hľadať. Bloggeri tiež nemali šance, ale bez zbytočných filozofických úvah sa jednoducho vyhovorím na stav techniky v časoch nie tak dávno minulých.

Plán prevedenia

Skúška kľúča bude prevedená dňa 1. októbra 1981 v dopoludňajších hodinách po zistení, že objekt a jeho sestra sú na svojich pracoviskách, za predpokladu, že matka objekta sa vzdiali z bytu za nákupmi. Po tomto sa prezvonia ostatné byty na poschodí a po zistení, že sa tam nikto nenachádza, bude prevedená samotná skúška kľúča. Skúška bude prevedená duplikátom, ktorý bol zhotovený podľa odtlačku. Skúšku prevedie por. N, zaisťovanie počas skúšky bude prevádzať nastržm. B. Pred započatím skúšky kľúča bude byt prezvonený telefonicky z VTS a zároveň aj bytovým zvončekom. Skúška kľúča bude prevedená pod legendou hľadania bytu známej osoby.

Vypracoval:

nstržm. B

Pre mladšiu generáciu, čo pozná iba mobily uvádzam, že kedysi sme mali na uliciach telefónne búdky – VTS, teda verejné telefonické stanice, odkiaľ sa dalo za mince telefonovať.

Neviem, odkiaľ eštebáci zohnali odtlačok kľúča k bytu. Z pražského múzea polície mám informácie, že kľúč získali buď ‚krádežou‘ (vybrali ho z tašky počas prehliadky u lekára, zo šatne dieťaťa v škole, počas utajenej prehliadky pracoviska a pod.) alebo si vložku zmerali špeciálnym zariadením a následne si vyrobili kľúč. Kľúč vyrobili buď z odtlačenej formy, vymeranej vložky alebo originálu kľúča, a to na pracovisku spravodajskej techniky, v predajni zámkov (ak bola na blízku) alebo operatívne napr. v služobnom aute. Pre mňa je to veľmi zložité. Zrozumiteľnejšiu radu by som získal od normálnych zlodejov, keby som sa s takými poznal.

(Byt som nedávno predával. Veľmi som zdôrazňoval novému majiteľovi, aby si zámok ihneď vymenil. Kľúče od bytu, s ktorými som disponoval ja, som mu odovzdal, ale jeden je možno ešte stále kdesi archivovaný. Moja generácia bola cepovaná v bdelosti a ostražitosti do nemoty. Čo keď si niektorý horlivec zo starej eštebáckej gardy zmyslí prísť oživiť vedenia, cez ktoré bol náš byt, nepochybne, odpočúvaný. Reality shows sú dnes v móde.)

Presný popis priebehu domovej prehliadky mám tiež zdokumentovaný v spise.

KS – ZNB, Správa Štátnej bezpečnosti

Košice

Č.p. OS-AN-001286/61-81                                         V Košiciach dňa 30.10.1981

                                                                                    PRÍSNE TAJNÉ

Akcia „FILOZOF“ – návrh na prevedenie úkonu ANALÝZA.

Predkladám

Návrh na prevedenie úkonu ANALÝZA v byte VRÁTNEHO Štefana v Košiciach, Trieda SA (Sovietskej armády) 39

Objekt býva na 2. poschodí v 7-poschodovej budovy. Na poschodí bývajú 3 nájomníci. Objekt býva spoločne v domácnosti s matkou VRÁTNOU Amáliou, rod. Kitkovou, sestrou Martou VRÁTNOU v trojizbovom byte s príslušenstvom.

OS požaduje STÚ ANALÝZA (Spravodajsko-technický úkon) previesť v celom byte. Úkon je prevediteľný so vstupom do bytu objekta. K prenikaniu budú použité kľúče, ktoré boli vyhotovené podľa otlačkou získaných dňa 24.9.1981.

Zaistenie

Objekt: na obdobie prevádzania akcie bude vyslaný na služobnú cestu do Prahy alebo             Martina. Kontrola jeho odchodu – odcestovanie bude prevedená cestou pracovníkov             4. odboru Správy ŠtB Košice.

Zodpovední: kpt. T

npor. J

Matka objekta: bude na obdobie prevádzania úkonu odvolaná za účelom kontroly na pľúcne             oddelenie Fakultnej nemocnici v Košiciach. Jej zaisťovanie bude prevádzané             pracovníkmi 4. odboru S-ŠtB Košice a por. T, ktorý v prípade potreby menovanú             zadrží.

Zodpovední: npor. J

por. T

Sestra Marta: bude v priebehu akcie zaisťovaná na svojom pracovisku v Krajskej knižnici             v Košiciach pracovníkmi 4.odboru, ďalej por. M a pprap. P, ktorí v prípade potreby             menovanú zadržia.

Zodpovední: npor. J

por. M

pprap. P

Sestra Eva: ktorá býva v byte susediacom s bytom objekta bude v priebehu akcie zaisťovaná             na svojom pracovisku Cestné stavby Košice pracovníkmi 4. odboru S-ŠtB Košice.

Zodpovedný: npor. J

Dôchodcovia: bývajúci vo vchode spoločne s objektom budú na obdobie prevádzania úkonu             odvolaní na kontrolu na pľúcne oddelenie Fakultnej nemocnice v Košiciach.

Zodpovední: npor. J

Pred bytom objekta: v priebehu akcie bude prevádzať zaisťovanie osôb kpt. T, ktorý             v prípade náhodného príchodu niektorého zo zisťovaných osôb uvedenú osobu zadrží.

Zodpovední: kpt. T

Plán prevedenia:

Akcia bude prevedená dňa 5.11.1981 v dopoludňajších hodinách so vstupom do bytu objekta.

Riadiaci orgán akcie: kpt. Ing. VH

Ďalší organovia:        mjr. Š              npor. J

                                    mjr. K              por. M

                                    por. N              por. T

                                    kpt. T               pprap. P

Technické prostriedky:           1 rádiovoz

                                                2 RDST KOMETA

Postup v akcii:

Kpt. H – pred započatím akcie prevedie previerku vhodnosti podmienok. V priebehu akcie sa        bude zdržiavať v rádiovoze, odkiaľ bude udržiavať rádiové spojenie s pracovníkmi             výjmu a osobné spojenie s kpt. T.

Mjr. Š – pri vnikaní ako aj pri odchode z bytu objekta prevedie zaistenie pracovníkov             výjmu. V priebehu akcie bude pomáhať RO (Riadiaci orgán) akcie pri zaisťovaní.             Ďalej bude udržiavať osobné spojenie s kpt. T.

Mjr. K a por. N – vniknú do bytu objekta, kde za účasti npor. J prevedú STÚ ANALÝZA. Po             ukončení akcie všetky porušené veci dajú do pôvodného stavu.

Kpt. T – v priebehu akcie bude prevádzať pred bytovkou objekta zaisťovanie osôb.             V prípade náhodného príchodu niektorého zo zaisťovaných osôb uvedenú osobu             zadrží.

Por. T – v priebehu akcie bude prevádzať zaisťovanie objektovej matky na pľúcnom             oddelení Fakultnej nemocnici v Košiciach. V prípade potreby menovanú zadrží.

Por. M a pprap. P – budú v priebehu akcie prevádzať zaisťovanie objektovej sestry             Marty v Krajskej knižnici v Košiciach. V prípade potreby menovanú zadržia.

Náčelník 1. odd. 6. odb.                                              Vypracoval

Kpt. Ing. VH                                                                Por. JO

Dňa 2.11.1981

Nedá mi nepripomenúť, že sestra Marta bola vedúcou pobočky krajskej knižnice vzdialenej od nášho domu nie viac ako stopäťdesiat metrov a matka u nej vtedy pracovala. Z toho vyplývajú obavy na strane eštebákov, že by sa z ničoho nič mohli objaviť doma. Preto v ďalšom PLÁNE zabezpečenia úloh pri realizácii STÚ „ANALÝZA“ v akcii „FILOZOF“ zo 4. novembra 1981 bolo treba upresniť, ako ustrážiť sestru. Malo sa to udiať nasledovne:

            - Sestra objekta Marta VRÁTNA zamestnaná ako vedúca krajskej knižnice Košice pri OD (Obchodný dom) JUH /ASTÓRIA/ bude zabezpečovaná oper. pracovníkom npor. M, ktorý sa bude počas výkonu STÚ zdržiavať v uvedenej knižnici, kde bude študovať vybranú literatúru.

            Taktiež pre prípad vzdialenia sa menovanej z knižnice smerom k jej bytu, bude k jej kontrole využitý ppráp. PĽ, ktorý bude vykonávať službu v uniforme príslušníka VB (Verejnej bezpečnosti, po novom Polície) pred OD JUH a ktorý v prípade potreby túto zadrží pod vhodnou legendou. Jej kontrola tiež bude zabezpečená aj pracovníkmi 4.odboru.

Zodpovední: npor. M, ppráp. P

s pracovníkmi 4.odboru

Ešte sa žiada pridať zistenia a závery z domovej prehliadky. Na tých sa pracuje a príslušný blog sa objaví čoskoro.

Súvisiaci článok:

http://vratny.blog.sme.sk/c/377564/nepriatelska-osoba-48-domova-prehliadka-kedysi-priprava.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?