Novembrové salto mortale

Autor: Štefan Vrátny | 17.11.2017 o 7:37 | Karma článku: 2,70 | Prečítané:  503x

Pred štyridsiatimi rokmi som v hlohoveckých kasárňach skladal prísahu ako vojak Československej ľudovej armády zaväzujúcu k ochrane socialistickej vlasti proti zlobám svetového imperializmu a reakcii. 

Na záver vojenskej služby si ma kasárenský politruk (političeskyj rukovodíteľ) zastavil.

„Tešíte sa na civil?“ opýtal sa jemu typickou, možno trochu pretvarovanou ležérnosťou. Jeho spôsob vyjadrenia nadhľadu člena štátostrany.

„Áno. V civile budem užitočnejší,“ odvetil som dôrazne.

Politruk nič nepovedal, ale odpoveď ho tuším škrela. Podľa dobovej propagandy vojenská služba bola najčestnejšia povinnosť občana a podľa toho som mal naformulovať aj odpoveď. Vypäť hruď a zrevať na plné hrdlo: Slúžim socialistickej vlasti!

Krátko na to som už ako civil kráčal za bránou kasární. Na pokarhanie pred nastúpenou jednotkou v zmysle vojenského poriadku nebolo času.

Ako azda väčšina veteránov Československej ľudovej armády spomínam na vojenskú službu ako trpko-úsmevnú, šedú a zbytočnú zónu svojej existencie.

Včera sa skončilo niekoľkodňové školenie v rozširujúcej sa priemyselnej zóne na predmestí Hlohovca, v jednom z viacerých tamojších závodov nadnárodných, rozumej imperialistických korporácií, ak môžem použiť propagandu prevládajúcu u nás do novembra 1989. Tlmočil som zahraničnému technikovi počas niekoľkodňového školenia našich údržbárov. Veľké salto mortale v mojej hlohoveckej skúsenosti. Tentoraz som z Hlohovca odchádzal s pocitom dobre odvedenej užitočnej práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?