August 1968 stále otvorený

Autor: Štefan Vrátny | 28.11.2017 o 13:15 | Karma článku: 6,36 | Prečítané:  514x

Zase sme mali možnosť si vypočuť živých sovietskych pohrobkov označujúcich šantenie svojich generáciu-dve starších súkmeňovcov v Československu z augusta 1968 za pomoc 

pri zvrátení nebezpečenstva ohrozujúceho našu suverenitu americkými imperialistami a nemeckými revanšistami.

Dá sa pochopiť, že niektorí ľudia sú nepoučiteľní, ale poučiť by sa mala slovenská diplomacia a k tejto hanebnej udalosti prijať dôsledné stanovisko. Hlavne sa netváriť, ako je to u nás zvykom, že skutok sa nestal. On sa stal a zanedlho ubehne jeho okrúhle päťdesiate výročie.

Sovietsky zásah v auguste 1968 bolo vyhlásenie vojny, nech si dobová propaganda hovorila čokoľvek o bratskej pomoci a proletárskom internacionalizme, a vo vojnovom stave sme zostali až do odchodu posledného vojaka okupačnej armády začiatkom 1990. rokov. Stav prímeria, v akom sme sa ocitli, treba riešiť podpísaním riadnej mierovej zmluvy so všetkými štátmi, ktoré sa na nechutnej akcii podieľali, následnícke štáty bývalého Sovietskeho zväzu nevynímajúc. Tie kruhy v Moskve, čo pred nedávnom zase oživovali aureolu bratskej pomoci, nepochybne voči takémuto riešeniu budú namietať, ale štáty v priamom ohrození ruského medveďa, ako Ukrajina a Pobaltské republiky, by dvakrát prehovárať nebolo treba.

Z toho, ako zareagovali najvyššie české politické kruhy na podobné vyhlásenia z ruskej strany sa dá usudzovať, že Česká republika, ako následnícky štát obete agresie, by takéto riešenie tiež prijala. Naši politici radi vyhlasujú, že treba udržiavať korektné vzťahy s Ruskom, čo sa nedá spochybňovať, len ich treba dať na korektnú bázu. Spoločné podpísanie mierovej zmluvy Česka a Slovenska na strane jednej, a ruských predstaviteľov na strane druhej, by malo byť vhodným východiskom. Dukla by mohla byť najdôstojnejším miestom pre takýto akt. Termín: 21. august 2018.

Stále počúvame, ako sa nedokázal dohodnúť Sovietsky zväz, resp. jeho nástupnícke štáty s Japonskom na uzavretí mierovej zmluvy, pričom vec sa ťahá už od ukončenia druhej svetovej vojny. V našom prípade by to bolo jednoduchšie, lebo nemáme územné nároky voči žiadnemu z účastníkov augustovej agresie. Chceme len uznanie, že chyba sa stala. Aby občasné cynické hlasy z Moskvy, aké sme si pred nedávnom vypočuli mali jasno, že sú mimo oficiálnej politiky Kremľa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?