Letí, letí, všetko letí ... len prezident letí?

Autor: Štefan Vrátny | 10.12.2017 o 11:49 | (upravené 11.1.2018 o 21:49) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1421x

napadlo ma v súvislosti s údajne neoprávnenými letmi prezidenta. Mám známych, ktorí bežne jazdia automobilmi, a už mnoho rokov ich nikto nekontroloval, či majú k tomu potrebné oprávnenia (vodičský preukaz atď.) 

Inými slovami, keby potrebné oprávnenia nemali, nik by si to nevšimol.

S letmi prezidenta vládnym špeciálom sa veci majú ináč, bez ohľadu na to, či lietadlo pilotoval, alebo nepilotoval. Okolo jeho letov sa motali kopce ľudí rôznych rezortov a je na počudovanie, že trvalo rok, kým komusi svitlo, že konajú neoprávnene. Ak prezident lietal neoprávnene, tak potom neoprávnene lietajú v tom aj všetci tí, čo to na zemi i vo vzduchu umožňovali, obsluhovali a dopustili, alebo sa len nečinne prizerali. Neviem, čo o spoluvine v tomto prípade hovorí zákon, prípadne smernice rôznych zúčastnených rezortov, ani to nebudem zisťovať. Na to sú oprávnené a platené orgány činné v trestnom konaní, ako sa im zložito a hmlisto hovorí. Mám ale z nudy a psiny prečítaný Vojenský poriadok z čias môjho trápneho pôsobenia v Československej ľudovej armáde a usudzujem, že prinajmenšom pokarhanie pred nastúpenou jednotkou by si zaslúžil nielen prezident, ale aj všetci jeho i nejeho muži, čo sa pred, počas a po letoch okolo neho motali. Určite ich bolo nemálo. Rok zažmurovať oči nad trestným činom je samo o sebe trestné.

Prezident vraj dostal list od predsedu vlády, aby uhradil náklady, ktoré takto neoprávnene za rok nalietal. List som nevidel, ak niekto pozná link a podrobnosti, budem rád, ak ich poskytne. Ten list by ma zaujímal. Konateľ v rámci čo len živnosti, je oprávnený vystavovať a uhradzovať faktúry. Tie faktúry musia spĺňať určité predpoklady daňového dokladu tak, ako sú uvedené v príslušných zákonoch. Možno list predsedu vlády spĺňa náležitosti faktúry/daňového dokladu, ale aj tak by sa nemal označovať ako list. Listami a sprievodnými vyhrážkami žiadajú platby výpalníci. Nie seriózni poskytovatelia tovarov a služieb.

Okrem toho treba zvážiť, či predseda vlády má zákonné oprávnenie vystavovať faktúry. Ústava, pokiaľ viem, sa o takejto právomoci nezmieňuje. Ako štátny činiteľ podľa zákona nesmie podnikať. Vystavovanie faktúr predsedom vlády je za hranou zákona. Opravte ma, prípadne poučte, ak sa mýlim.

Ďalší moment, čo ma napadá, je účet, na ktorý by mal prezident príslušnú sumu previesť. Tu som tiež bezmocný, len tuším, že by to nemal byť účet organizácie sídliacej na Súmračnej. To si v predmetnom liste tiež treba overiť.

V každom prípade, ak prezidentove lety boli nezákonným skutkom, malo to byť známe davom zainteresovaných hneď pred prvým letom, aby mohol byť včas zmarený. Zobudiť sa po roku, je typicky slovenské, alibistické a neprijateľné.

Uvažujem, či prezident vôbec môže používať vládny špeciál pre súkromné účely. Dajme tomu, ak by v ňom posielal manželku, deti, svokru, strýkov a priateľov na vianočné trhy do Popradu a späť do Bratislavy. Ale pokiaľ v ňom sedí, nič nie je súkromné. On je prezidentom dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Nemá svojho viceprezidenta, ktorý by ho zastupoval počas jeho neprítomnosti v úrade. Na neho Zákonník práce nebol šitý. On preto nemôže byť nikdy neprítomný a nemôže mať súkromné, ale len prezidentské lety. On zostáva prezidentom aj v Poprade, aj v lietadle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?