Ústavné zastropovanie dôchodkového veku

Autor: Štefan Vrátny | 19.5.2018 o 18:52 | (upravené 20.5.2018 o 7:27) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1151x

bola jedna z tém rozhlasových sobotňajších dialógov s predsedom vlády. Samozrejme nie jeho cynizmus. Ale ako keby vláda ustupovala, uvedomujúc si neudržateľnosť takéhoto ústavného zákona.  

„Môžeme ho po desiatich rokoch prehodnotiť podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia,“ v tom zmysle sa vyjadril predseda vlády.

Ešte ani nepresadil ústavný zákon a už pochybuje o jeho dlhodobej udržateľnosti. Načo ho potom.

Je to cynický zákon a na jeho uvedenie do života sa niet čo tešiť. Novodôchodcovia budú mať poväčšine také mizerné dôchodky, že i tak budú musieť pracovať. Alebo si nájdu prácu, ktorá im bude vyhovovať ako náplň do života aj v seniorskom veku. Už neplatí, že si v pote tváre musíme dorábať na každodenný chlieb, ako to tvrdili autori Starého Zákona. Dá sa pracovať do neskorého veku a mať z práce radosť.

Cynizmus navrhovaného ústavného zákona vyplýva práve z toho, že aj po dovŕšení zastropovaného veku na dôchodok zostanú mnohí dôchodcovia pracovať a len platiť do systému dane i odvody a nedostávať z neho nič, alebo len veľmi málo. Sám už pracujem ako živnostník desiaty rok na dôchodku a za odvody sa mi k dnešnému dňu Sociálna poisťovňa „odmenila“ dvadsiatimi piatimi eurami a sedemdesiatimi centami (25,70 EUR) príplatku k základnému dôchodku vymeranému pred takmer desiatimi rokmi. Pritom si túto sumu mojimi odvodmi za to isté obdobie už stihla zálohovať na šesťdesiat (60) rokov dopredu.

Čelíme úžere povýšenej na ústavný zákon.

Pripomínam, že podrobnejšie sa pojmom úžera zaoberá Trestný zákonník (č. 300/2005, § 235).

Úžera

(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov...

(5) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo odseku 2

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

(Koniec citátu)

Sociálna poisťovňa dostáva do tiesne pracujúcich dôchodcov využívajúc mocenské zložky štátneho aparátu, aby si vynútila platby odvodov do sociálneho poistenia neúmerne prevyšujúce sumy, ktoré im potom vypláca vo forme dôchodku, čím v plnom rozsahu napĺňa skutkovú podstatu uvedených ustanovení Trestného zákonníka.

Pevne verím, že miesto cynického ústavného zákona o zastropovaní dôchodkového veku si zákonodarcovia lepšie naštudujú protizákonnosť už dnešnej dôchodkovej situácie a budú ju riešiť, miesto toho, aby sa ju snažili ešte prehĺbiť a zabetónovať ústavným opatrením.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.


Už ste čítali?