Americké clá

Autor: Štefan Vrátny | 23.8.2018 o 9:07 | Karma článku: 1,19 | Prečítané:  434x

momentálny hit svetového hospodárstva, chápem ako výzvu pre štáty zvyšku sveta, aby si dali do poriadku svoje finančné politiky.

Americký dolár je už desaťročia najsilnejšou menou sveta, a stal sa rezervnou menou pre všetkých, čo menám vlastných štátov, ani ostatným menám sveta nedôverujú. To odsáva americké doláre z amerického trhu.

Čína je už tradične cieľom útokov americkej vlády, lebo vo veľkom do USA vyváža, ale nekupuje. Nie že by si nemala čo v Spojených štátoch nakúpiť, ale exportom získané doláre si čínske firmy, banky a možno aj čínska vláda radšej nechávajú ako dôveryhodnú rezervu.

Nádeje vkladané do eura ako protiváhy americkému doláru erodovali po gréckej kríze a teraz hroziacej talianskej. To znamená ďalší odliv dolárov z USA. Doláre takto nielenže americkej ekonómii chýbajú, ale stávajú sa predmetom obchodovania na svetových burzách, a americká vláda nad týmito obchodmi s dolárom stráca kontrolu. Samozrejme, že sa to Američanom nepáči, a clami sa snažia obmedziť únik svojich peňazí do rezerv mimo USA.

Ak clá nepomôžu, možno očakávať ďalší krok americkej vlády, devalváciu dolára. Svet bude nadávať na USA, čo si to dovoľujú, takto znehodnocovať ich dolárové účty, hoci radšej keby si dala Eurozóna, Čína a iní hriešnici svoje financie do poriadku a nespoliehali sa, že veď to Američania za nich utiahnu.

Opravte ma, prosím, ak sa v takomto chápaní hitu súčasnej medzinárodnej finančnej politiky mýlim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?