Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezamestnanosť ako správne zadefinovaný problém (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Áno,

máme málo malých a stredných podnikateľov. Vidím v tom hlavne historický vývoj.
Okrem toho, že podnikateľské prostredie u nás nie je veľmi dobré, ja osobne vidím problém aj v nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva, ktorý by mohli kupovať tovary týchto podnikateľov. Tiež mám dojem, že u nás sa často podnikateľská konkurencia rieši nočnými plamienkami na autách...
 

presne

bohuzial v CSSR panoval stalinizmus podobny ako v ZSSR a Rumunsku a Albansku..

Vsade okolo v socialistickych statoch ci uz satelitoch Moskvy, alebo nie bolo povolene drobne zivnostnictvo, v Polsku aj podnikanie so zamestnavanim zamestnancov.

Ci uz madarsku, Polsku, dokonca aj v NDR mohol clovek sa zivit sam.

Cize mozeme dakovat nasim bratom Cechom.
 

 

Počas posledných dvadsať rokov totality, ktoré sú pre naše generácie kritické, bol vo vedení štátu autoritatívny Slovák Gustáv Husák a hlavný ideológ Vasiľ Biľag, už ani neviem, či Slovák alebo Rusín, samozrejme za výdatnej podpory sovietskych tankov, takže vyhovárať sa len na Čechov sotva obstojí. Okrem toho treba brať situáciu takú akú ju máme teraz a hľadať východiská. Ak sa u nás dokážu umiestniť podnikatelia (aj v kategórii malých a stredných) z ďalekej Východnej, či Juhovýchodnej Ázie znamená to, že priestor pre podnikanie tu je, len ho treba lepšie využívať.
 

bolsevizmus tu doniesli Cesi

a hlavnymi presadzovatelmi boli ceski sudruhovia......hovorim o 50tych rokoch...

normalizacia bola iba prechadzka ruzovou zahradou.....
 

co sa tyka

azijskych "sudruhov" tak VSTCI tito sikmooki predjcovia pasovanych cinskych handier boli napojeni na triady /cinska mafia/ ktorej aj odvadzali prislusne percenta zo zisku....

staci si precitat zverejnenu cast spravy SIS cca z roku 1998, kde sa triadam venuje par nenapadnych viet....
 

 

kupovať tovary týchto podnikateľov - aké tovary? čo produkujú títo podnikatelia? Vojdem do obchodu a všelko je čínske, poľské či z inej krajiny. Teraz som sa "vďaka" akémusi dioxínu dozvedel, že aj také vajcia dovážame z Nemecka. Je tu oveľa viac podnikateľov - dovozcov ako takých čo skutočne niečo slovenské produkujú.
 

ono

niekedy sa ani netreba cudovat

su to prave nase zakony, ktore stavaju na roven mliekaren Rajo a drobneho chovatela koz, ktory musi splnit tie iste normy ako velkomliekaren

treba sa pozriet do zahranicia, preco napriklad vo Vrancuzsku mozu fungovat regionalni vyrobcovia vyrabajuci syry alebo potraviny podla starocnych receptov a u nas uz ani tu porazenu bryndzu nekupis tu istu, ako pred 20timi rokmi
 

A ako dostane podľa

teba malý podnikateľ svoje produkty do obchodov (napr. supermarketov). Hádam si nemyslíš, že im to tam dovezie na rampu a oni mu to začnú predávať pre jeho modré oči. Za všetko sa platí a pochybujem, že taký malý výrobca má peniaze na to "všimné" pre reťazce. A ďalej, najmä v chudobných regiónoch, čo je v podstate väčšina SR, keďže kúpyschopnosť u nás e dosť nízka, sa kupujúci pozerajú na cenu. Takže ty môžeš vyrábať neviem akú kvalitu, ale pokiaľ dovoz z Poľska bude značne lacnejší, tak ten malý podnikateľ nemá v takých regiónoch veľké šance...
 
Hodnoť

prečo

prečo by mala vlada podporovat malych živnostničkov? ved si to zober Vláda v rokoch 2002 až 2010 schválila 108 žiadostí investorov o poskytnutie investičných stimulov respektíve investičnej pomoci v celkovej výške viac ako 6 miliárd eur na 40 000 pracovnych miest. to je 150 000 eur na jedno pracovne miesto. dnes je priemerna mesačna mzda v hrubom 750 eur. 200 mesiacov by si ju mohol dostavat a robit zadarmo neikde v hospici. 16 rokov dovolenky. luxus neskutočny. vytvorenie domaceho maleho pracovneho miesta by iste vyšlo menej, ale kde je zaruka že sukromníček ferko mrkvička prejavi vdačnost a uloži nejaky milionik na učet pana ministra alebo jeho strany vo švajci. nikde. a tak sa demokraticky podporia len spolustranici stranici. z tohoto čo sa tu skutočne deje, je jasne, že podpora drobnych živnostnikov odporuje slobodnemu trhu, demokracii a kapitalizmu. ako hovori klasik: na chudobu musiš byt prisný!
 

 

Nie že by som chcel obhajovať poskytovanie investičných stimulov. Tie počty sú však presné iba formálne, pretože na 40 000 vytvorených pracovných miest sa viažu i iné činnosti, napríklad budovanie bytov v mieste pracoviska pre nových zamestnancov, rozšírenie služieb pre nich, vytvorenie "nestimulovaných" firiem, ktoré na činnosť investora naväzujú, atď.
Osobne si však myslí, že keby tie prachy boli použité na rozvoj domáceho podnikania, tak by prospeli oveľa viac. Nesmela by však existovať typická slovenská povahová črta, ktorá vedie k označeniu každého úspešnejšieho slovenského podnikateľa za zlodeja.
 
Hodnoť

 

treba zanietených ľudí, ktorí sú ochotní vydať zo seba maximum - ak tomu rozumiem treba ľudí čo sú ochotní makať min.12 hodín denne vrátane soboty a nedele.
Malý príklad: taký pivovar - v minulosti pracovali v pivovare zamestnanci 8 hod., bolo ich viac ako teraz lebo neboli také technológie a museli gúľať sudy ručne a všeličo iné robiť čo už dnes nemusia.
Dnes sú rozvinuté technológia, zajdi do pivovaru a objednaj si 1000, 2000, 5000 hl piva, oni ti ho bez problémov vyrobia dodajú, len čo sním budeš robiť? To všetko zvláda pár ľudí so šikovnými mašinkami. Druhá vec, že to pivo chuťou nestojí za nič a chcú zaň 30 korún.
Takže podľa autora by zanietení pivovarníci mali makať na maximum, robiť deň, noc, sviatok piatok aby vyprodukovali milióny hl piva, ktoré budú následne vylievať do mora. Tiež by si mali títo zanietenci predĺžiť dôchodkový vek aspoň na 80 rokov a ekonomika bude zachránená.
 

 

to snad nemozes mysliet vazne. Takto keby uvazovali ludia ako napr. Henry Ford (to budeme tie tisice aut "vylievat do mora?"), kde by sme dnes boli?
 
Hodnoť

Rezumé obsahu článku...

...legislatíva podporujúca zakladanie a priebeh - praktická pomoc napr. úradmi práce pre nezamestnaných založením podnikania bez nákladov adepta - dodatočná aj finančná podpora v rámci všetkých domácich podnikateľov, nielen nových...Išlo by aj tak iba o rekonštrukciu toho, čo sa podarilo za 20 rokov deštruovať !
 
Hodnoť

medzera v malom s trednom podnikaní

nie je v ich počte
V súčasnosti (k 31.12.2009) je na Slovensku podľa Štatistického úradu registrovaných 387 876 FO - živnostníkov a 127 409 právnických osôb. Z toho je 99 % v kategórii malých a stredných podnikov (MSP). Malé firmy do 50 zamestnancov tvoria 98 % a cca 97 % z nich je do 9 zamestnancov. Či sa to niekomu páči alebo nie, Slovensko je krajinou malých a stredných firiem. Skôr malých. Tvoríme „len“ 42 % HDP, „len“ 18 % podielu na exporte, ale máme až 72 % podiel na zamestnanosti.

http://www.scb.sk/Novinky/Novi...
 

v malom a strednom podnikaní

oprava ....
 

 

V porovnaní s ostatnými štátnmi EÚ nie sme na tom horšie ani pri vytváraní pracovných miest v malých a stredných podnikoch. Malé a stredné podniky na Slovensku zamestnávajú viac osôb, než je priemer EÚ
/podnikanie-v-eu/zoznam_liniek/ kriza-a-male-a-stredne-podniky-0002 37
 

autorovi článku ďakujem za tému

Je to mimoriadne dôležitá téma!!!!
Do diskusie sa vrátim večer, zatiaľ prajem pekný deň :-)
 

???

ani sa nepodpíšeš?
 

 

Chceš so mnou urobiť nejaký kšeft? Pošlem IČO? DIČ? RČ v SP? :-DDDDDDDDD
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 44 926
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 5 527
 3. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 5 525
 4. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 5 463
 5. Marian Baran: Domáca šunka 5 105
 6. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 366
 7. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 604
 8. Michael Achberger: Tento hormón dokáže urýchliť vaše chudnutie 2 376
 9. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 2 293
 10. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 888

Rebríčky článkov


 1. Zuza Ferenczová: PRÍRODA, ZABOČTE DOPRAVA / denník korona vírusu 12
 2. Richard Gajarský: Kde je môj respirátor?
 3. Vladimír Krátky: Nerobme si predel z Lukašenka !
 4. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 5. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 6. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 7. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 8. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 9. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 10. Viliam Majda: Bieda ŽSR


Už ste čítali?