Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto zradil Československo v Mníchove? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Skutočne správna a múdra jednohubka - v pravý čas, na správnom mieste.

Rozumného.
Teda toho - čo bolo nadosobné, slobodné a nezávislé, nepragmaticky - možno podľa kohosi - naivné,
čo reflektovalo čistým zrakom... javy minulé, súčasné i budúce,
toho bolo na Slovensku vždy poskromne.

O to väčšia je jeho/toho cena.

P.S.
A wrestling malých dušičiek,
nepoľavuje.
 
Hodnoť

Uff

Doba o ktorej píšete bola veru plná rozporov. "Obdivujem" diplomatickú taktiku nacistov pri paralyzovaní ČSR koncom 30 rokov. Územie celej ČSR (kde boli aj rozpory politické medzi čechmi a slovákmi o ktorých Hitler samozrejme vedel) potrebovalo nemecko ako spriaznené územie pre jeho neskoršie výboje na východ. Sudeťákov (vraj nespokojných) mala iba česká časť republiky. Na slovensko sa rozhodli vojensky nevstúpiť ale vymysleli so slovákmi "priateľstvo" založené na vyrobenej hrozbe jeho rozkúskovania susedmi. Urobili to aj s vedomím, že skamarádená časť predmostia po zaniknutej ČSR poskytne aj adekvátnu dobrovoľnú pomoc pri neskoršom ťažení na východ. Pri povojnovom delení európy medzi viťaznými mocnosťami nebolo dosť politickej vôle dostať čsr pod vplyv západu - čo sa dalo aj čakať. Až po 89 roku prišiel čas vymazať ten podraz z mníchova. Či sa to podarí dnes málokto zaručí. Holt je už iná doba a iné priority.
 
Hodnoť

 

" Ako súčasť obnoveného Československa Slovensko stálo na strane víťazných mocností. Na Slovensku ako keby sa toto nedoceňovalo."
A ako sme z toho tazili? Ako sme obisli v porovnani s porazenymi mocnostami (Rakusko, Japonsko)? Alebo sa mylim, ak poviem, ze na rozdiel od nich my sme boli hodeni do narucia Sovietskeho zvazu?
 

 

Neskončili sme ako Estónsko či Litva.
 

 

Skoncili sme horsie - Estonsko a Litva boli pred vojnou svazovymi republikami ZSSR a po vojne sa zase nimi stali. My sme boli pred vojnou nezavislou demokratickou republikou. Po vojne sme sa stali koloniou ZSSR a zavladla u nas "diktatura proletariatu".
 

Nevymyslel si

Litva a už vôbec nie Estónsko neboli pred II. WW zväzovými republikami. Boli to samostatné štáty od roku 1920 až do sovietskej okupácie v roku 1940. A odvtedy zostali okrem rokov 1941 - 44 do roku 1991 zväzovými republikami .
O tom čo bolo po vojne u nás sme si rozhodli sami darmo sa vyhovárame na druhých.
 

 

Bolo by vhodné podotknúť aj to,
že kým došlo k pripojeniu spomenutých štátov - museli vyvraždiť dve po sebe nasledujúce obsadenia ich parlamentov... kým ten tretí to pripojenie schválil.

To iba tak na margo,
v komparácii s podpisom na Moskovských protokoloch z roku 1968.
 
Hodnoť

mnichov všetko inak

https://youtu.be/czY7kckaYic
https://youtu.be/eFdYytqMIoE
https://youtu.be/IA30Zo3d-os
Bohužiaľ musím vás sklamať, bol ste oklamaní ako my. Mnichov bol
logickým vyústením práva národov na sebaurčenie, o ktorom jeden diplomat ešte pred prvou svetovou vojnou jeden diplomat povedal, že to spôsobí viac utrpenia ako všetky vojny doteraz.
Až do bad godebergu sa Hitler správal rozumne a dovtedy iba hájil práva nemeckej menšiny.
Tam nastal zásadný obrat po návšteve Poľska a Maďarska. Inak Horty bol proti, Hitlera varoval, že aj malá vojna bude viesť k vojne svetovej, viď malá dohoda.
Je teda zrejmé, prečo Hitler obrátil a trval na rozbití československa


Ideou čechoslovakizmu bolo po vojne vyhladiť Slovákov. toto som ešte nepublikoval, ale zrejme za životy môžeme vďačiť Stalinovi. Beneš to navrhol, že slováci musia trpieť za to, že sa trhli a koniec koncov boli klerikálni, čiže antibolševici, ibaže Stalin dosť prekvapivo zareagoval, že žiaden slovanský národ nebude trpieť pre hriechy vojny. Stačí sa pozrieť čo urobil češi-Beneš nemcom.
český nacionalizmus je predlohou nemeckého nie naopka.

Tak se také stalo. Božena Němcová v roce 1850 psala, že Němci by měli být vyhnáni za hranice, kam patří, aby se nemohli obohacovat na úkor Čechů. Tomáš Krystlík

Spojenci sa po vojne sťažovali na čechov, že nebojovali proti národu, ktorý staval koncentračné tábory aby ich staval ten druhý.


A aj otázka Poľska je zložitejšia.
Spojenci evidentne sfalšovaným zápisom z Hitlerových slov z 22. 8. 1939 zaradenia do súdneho spisu museli dokázať, že Hitler chcel rozviesť európske vojsko s Veľkou Britániou, Francúzskom a Poľskom. Lenže v čase nemeckého vpádu do Poľska malo Nemecko výzbroj a muníciu, neskôr extrapolované, na šesť týždňov vedenia vojny a len s Poľskom. Teda sa pýta Hitlerov úmysel v európskej vojne s Poľskom, Francúzskom a Veľkou Britániou. Francúzsko malo v tom čase v ozbrojených silách mnohonásobnú prevahu – Nemecko malo tri vyskúšané ročníky (vojenská služba zavedené až 16. 3. 1935), Francúzsko a Poľsko minimálne 25 ročníkov. Tomáš Krystlík
aby
https://nezaujato.wordpress.co...
jedna z teórii hovorí, čechoslovakizmus nebol len náš výmysel, ale Francúzky, zrejme tak chceli znížiť počet Nemcov v Európe. Ked si ktomu pripočítame reparácie keď umierali v Nemecku ľudia od hladu. Beneš osobne nenávidel viedeň, v tých rokoch tam paradoxne pôsobil a. Hitler a keďže bol vychovávaný, že všetko české je špatné, tu sa mu ten názor len potvrdil.

https://nezaujato.wordpress.co...
https://nezaujato.wordpress.co...
 

Trochu silné slová ,

tak si dovolím pár poznámok.

Mníchov nemal nič so sebaurčením národov , bol len vnútornou zbraňou , ktorá mala umožniť dostať sa bez boja k územiu , priemyslu. Západ toto nevidel , Hitler však zabratím Československa získal miernu prevahu ,čo sa týka zbraní , aj dozásobenia armád. Plzenská škodovska bola 2 km od nemeckých hraníc... Menšinová politika bola nástroj , piatou kolónou , čo mala rozvracať stabilitu nepriateľov.. Koniec koncov , hrali ju aj Maďari voči Slovensku ( rongyosgardy ) ...a podobnými kartami sa hrá aj dnes...

Čechoslovakizmus nebola idea , čo mala vyhladzovať národy .. Z medzinárodného hladiska mala zaručiť kontinuitu československého štátu , keďže väčšina susedov nás brala ako experiment... To , že táto idea sa ukázala mylnou , nám ukázal až čas ..ale až pozdvihnutí slovenského národa... Vieš koľko malo Slovensko v roku 1918 slovenských učiteľov ? 100 .. na 1,8 mil. národ...

Stalinovi nešlo o blaho žiadneho národa... Ako skončili Ukrajinci pod jeho opaterou ? Hladomor 1930 ?

S výzbrojou.. Nemecko zaviedlo brannú moc síce v roku 1935 , ale rôzne spolky , plachtárske kluby , spolupráca so ZSSR fungovala... Nemecko mohlo nasadiť viac ročníkov. Freikorpsy pôsobiace v Pobaltí ,ale aj rôzne polovojenské organizácie rôznych politických strán + niekdajší 100 000 tisícový Reichswehr tentpo výcvik vedel poskytnúť na elementárnej úrovni... A zbrane boli aj pred rokom 1933 - veď Heinkel 111 bol "poštové lietadlo".. Weimarská zmluva zakazovala činnosť ohľadom armády , ale nie civilného letectva.. Preto v občianskej vojne v Španielsku vedelo Nemecko nasadiť aj moderné lietadlá , vrátane Messerschmittov 109 , či štúk...

Nemecko obsadením Československa získalo viac výzbroje , ako na 6 týzdňov ... Ak by tomu tak nebolo , tak sa po Poľsku unaví a nepokračovali by kampane v Škandinávii , alebo proti západnej Európe...

Strašne veľa nepresností v tvojom príspevku....
 

 

Mníchov nemal nič s rozbitím československa, to za prvé, to prišlo neskôr.
irredentizmus predsa je dôsledok práva národov na sebaurčenie.
idea čechoslovakizmu vznikla preto, že češi chceli územie v hraniciach českého kráľovstva, ibaže im v tom prekážal fakt, že nana území československa žilo 3,3 milióna (1921) 3,5 mil(1938) Nemcov a bez Slovákov by nemali väčšinu vo vlastnom štáte.
Keby chceli založiť vlastný štát, tak by čechov bolo 2,15 krát viac ako Nemcov, a to už by nebolo právo na sebaurčenie v takom rozsahu ako požadované hranice českého kráľovstva.
Tým pádom padla aj clevelandská dohoda lebo vo federácia by priniesla dva národy. Preto sa od začiatku snažil nemcov ekonomicky znevýhodňovať aby až príde k ďalšiemu určovaniu hraníc.


učiteľov bolo v roku 1920 dvadsať, ibaže by 80 odišlo. Bolo jasné, že učiteľov bolo treba z čiech, ale máme tu napríklad armádu, jeden jediný generál? 80 % armádneho zboru boli češi. Legionári vracajúci sa Ruska dostávali posty v štátnej správe aj na Slovensku.
Keď píšeš o Stalinovi ako môžeš splietať rok 1930 a rok 1945. ak by si prečítal môj článok, tak by si vedel, že Ukrajincom spôsobil hladomor kvôli peniazom na zbrane.

Beneš mal dobré kontakty v spoločnosti národov a všetky sťažnosti menšín boli zmätené zo stola.

Ak si si pozeral havrana 2017, tak to ten historik na konci povedal, že po vojne Beneš zobral nemecké materiály, že ktorí sú vhodní na prevýchovu a ostatní budú vyhladení.
štuky už boli zastarané počiatkom vojny, neskôr ich používali na ruskom fronte... to je na dlho pozri wiki

československá armáda asi používala inú muníciu či nie? Okrem toho slovenská armáda zaútočila aby si zobrala svoje územie späť. potom už nepokračovala, keď tak mal výzbroj len čiech.

Takže po rade Nemecko malo doktrínu one by one. to prebralo po rímskej ríši. Medzi Poľskom 28.9. 1939 a útokom na máj 1940. Francúzsko predsa bolo 8 mesiacov. 13 augusta 1940 Británia.
Pri každom útoku využíval inú časť armády, Poľsko delostrelectvo a tanky, Nórsko námorníctvom, Francúzko tankami, Britániu lietadlami.
Ibaže Francúzka armáda malo vycvičených od roku 1918 22 ročníkov. to že boli rôzne amatérske skupiny nič neznamená v reálnom boji skôr na príťaž. Ten výcvik s tankami v ZSSR skôr bol dobrý
na zmenu doktríny používať tanky ako samostatnú útočnú skupinu.
Toto sú oficálne čísla
Rast nemeckého zbrojenia ku roku 43 kedy bola najvyššia výroba braná ako 100%.
1933 iba 2%
1934 iba 2%
1935 iba 4%
1936 6%
1937 9%
1938 20%
1939 25%
1940 44%
 

Zamotávaš sa ...

mníchovská dohoda mala za následok slovenskú autonómiu , 1.viedenskú arbitráž a neskôr aj zánik ČSR a vznik Slovenského štátu.. Bez nej by sa nič z nasledujúcich udalostí nestalo.

Po druhé.. Iredentizmus je hnutie , ktoré sa snaží pripojiť územia iných krajín k materskej krajine. Horthyovské Maďarsko zaberalo aj územia , kde maďarské obyvateľstvo nebolo. Resp. pekný prípad 1.viedenskej arbitráže , kde si Maďarsko nárokovalo územia na základe sčitania obyvatelstva z roku 1910 ..t.j v čase silnej maďarizácie.. Právo Slovákov na sebaurčenie bolo silne potĺáčané...

Po tretie , keď vznikalo ČSR , hranice českého štátu boli jasné a vychádzali z hraníc českého kráľovstva z roku 1648. Pri Slovensku to bolo zložitejšie , keďže sme tvorili s Maďarmi súštátie skoro 1000 rokov.

Českých úradníkov , generálov a učiteľov ti neberiem, je to tak..

Po štvrté... Stalin sa nikdy nestaral o blaho svojich národov , a je jedno , či bol rok 1930 , alebo 1945. Hladomor na Ukrajine spôsobil on , lebo chcel celosvetovo demonštrovať , aká je ZSSR celosvetovo vyspelá krajina. Pre neho bol dôležitejší vývoz , a bolo mu jedno , že jeho vlastní ľudia pokapú od hladu... Niečo podobné robili Číňania ohľadom exportu ocele v 50 - tych rokoch..proste komunistická demagógia a ego nepustí...

Po piate .. jednotlivé zložky armády nemožeš miešať mirnix dirnix... Toto delenie môžeš aplikovať pri USA - armáda Európa , námorníctvo Japonsko ... Alebo pri Japonsku - armáda Čína , námorníctvo Pacifik... Ale Nemecko a Blitzkrieg pozostával práve z kooperácií všetkých druhov zbraní... Áno , pri Nórsku vo zvýšenej miere bojovali nemecké hladinové plavidlá , ale nikto asi nepočul o tom , že Narvik obsadila "nemecká námorná pechota".. Stále to bol ten istý Wehrmacht...

Po šieste , zásada one by one by ti bola celkom nanič , keby si s 57 divíziami valcoval Poľsko a proti Francúzsku ti chránia zadok len 3 divízie... Keby Francúzi chceli a boli aktívnejší , s Nemeckom by skončili do dvoch týždňov ..zatiaľ čo bojovali s Poliakmi..

Po siedme , munícia sa až tak výrazne nelíšila .. Pozostatok Rakúsko - Uhorska.. Bez problémov by si našiel aj československých vojakoch v nemeckých prilbách v roku 1938. Naviac , zabratím Československa si nezískal len muníciu , ale aj zbrane , ktorými Hitler dozbrojil 30 divízií .. Preto "mierový rok" 1938 máš zbrojársku výrobu 20 %...

Po ôsme ..Štuky mohli pôsobiť všade tam , kde mala Luftwaffe prevahu... To , že bez podpory boli nanič nevyplýva ani tak so zastaranosti , ale skôr z toho , že porovnávaš nesprávne kategórie lietadiel... Každý čistokrvný strmhlavý bombardér mal problémy ustáť útok stíhačky , nielen Stuka.. V tomto príklade som však viac narážal na to , že Hotler vypovedal podmienky versaillskej zmluvy v roku 1935 a už o rok neskôr máš v občianskej vojne v Španielsku Stuky ( 12 ks ) , Messerschmitty BF-109 a Heinkel He- 111. V 1936 vzlietlo prvé prúdové lietadlo ... Vývoj lietadla trvá cca aj dva roky , teda ak neberieme do úvahy extrémne prípady typu Miles M.20 ( vyvinutý za 9 týždnov a dva dni ).. Jasný dôkaz , že podmienky mierovej zmluvy sa obchádzali už pred rokom 1935 ...

Po deviate.. tým , že nejaká krajina prehŕa vojnu neznamená , že sa prestanú rodiť deti . Takže môžeš nasadiť aj iné ročníky .. Všetky krajiny až na výnimku Británie mali odvodový systém , profesionálnych vojakov bolo málo.. A tí nemeckí v Reichswehru neboli úplní amatéri ..Mnohí bojovali v roku 1920 v Pobaltí , ďaľší v Číne ( von Falkenhausen ) , iní prešli výcvikom v ZSSR ( od. r 1925 ).
 

 

znova keby nebolo práva národa na sebaurčenie nebol by ani irredentizmus. áno či nie?
No tak vidíš, no.
poliaci si predsa odtrhli územie už 1925.


slovenská autonómia nikdy nebola, NIKDY v histórii aj v 68 to bola federácia. Ak myslíš túžbu Slovákov a volebný sľub o autonómii to vyplýva z clevelandskej dohody a čechoslovakizmu.
problém kapitalizmus, že sa stále snaží o kumuláciu a nové trhy. češi sa snažili zlikvidovať slovenské bany, odbytové preto slovenskí politici sľubovali autonómiu, že tá všetko vyrieši.


Už 12. januára 1938 predložila Zjednotená maďarská strana česko-slovenskej vláde svoje požiadavky
Sudetonemeckej strany v Karlových Varoch 24. apríla 1938.
Mníchovská zmluva bola zmluva podpísaná 30. septembra 1938
viedenský diktát) bola medzinárodná arbitráž, ktorá sa konala 2. novembra 1938,
z toho vyplýva, že spúšťačom bol anšlus Rakúska prvý úspešný iredentizmus.


nemajú nič spoločné s rozpadom republiky, ktorý zapríčinil český šovinizmus a Homolov puč. Brániť sa nechceli Naopak Slováci vzdorovai rozpadu ako sa dalo, Rakúsko to vzdalo za jedno odpoludnie.
Za štatistiky asi mohol Beneš, kto by používal štatistiky štátu, ktorý už raz klamali.

Na prúdové lietadlá rakety sa zákaz nevzťahoval, keďže v roku 1918 ešte neexistovali

zbrojenie 38 20% áno ale to jednoznačne znamená, že nebol žiadny úmysel ísť do vojny. ale prečo kecáš o munícii, keď už som to napísal. naozaj zbrojiť prakticky začali
https://www.fronta.cz/dotaz/vy...

vojnové skúsenosti boli pri milión vojakov pro Poľsku takmer nulové % k nasadených nemcov v španielskej vojne. ešte v rámci operácie barbaroossa z 5 milónov malo bojové skúsenosti iba 1 milión.
Okrem toho obsadeniu severských krajín by nedošlo keby sa VB nesnažila odstaviť Nemecko od železnej rudy.

vývoj lietadla trvá desaťročie, nie že aj dva roky. dva roky je nič.Veliteľ Legie Condor si vykňučal, aby mu čo najrýchlejšie zaslali výkonné 109. Na konci roka 1936 tak do Španielska dorazili tri predsériové prototypy. Každé lietadlo však bolo unikátom a bolo veľmi problematické ich udržať v letuschopnom stave. Po pár týždňoch sa stíhačky vrátili do Nemecka bez toho, aby sa zúčastnili boja. Vo februári 1937 začali z tovární vychádzať sériové Berty (Bf 109 B) a v apríli bolo Legii Condor odoslaných prvých 16 kusov. V júli sa Berty prvýkrát zúčastnili bojov a karta sa obrátila.
https://www.dailymale.sk/artic...
 

Podľa mňa

miešaš dojmy a pojmy a aj napriek tomu , že máš aj celkom zaujímavé informácie ,splietaš si ich náhodne..

1 ) iredentizmus nemusí byť nevyhnutne ruku v ruke s právom národov na sebaurčenie.. Sebaurčenie totiž ešte nemusí znamenať štát , alebo oddelenie určitého územia k väčšiemu celku k inému...

2 ) Aké územie si poliaci odtrhli v roku 1925 ? Vojna so ZSSR bola skôr , hranice s československom sa stanovili v roku 1922 , aj anexia "Vilniusu" prebehla skorej ..

3 ) Slovenská autonómia bola napríklad po Mníchovskej dohode v roku 1938 , kedy sa názov krajiny zmenil na Česko-Slovensko.. Úplná rovnocennosť však nebola zrejme nikdy..

4 ) Anšlus Rakúska bol viacmenej jednostranný Hitlerov akt.. Referendum nepripustil , aj keď nacisti mali vtedy v Rakúsku okolo 30 %. To , že sa anšlus stal , bola najmä zásluha Talianska , ktoré bolo do roku 1938 rakúskym protektorom. Potom však potrebovalo získať súhlas s anexiou Albánska.

5 ) Rozpad ČSR spôsobil Hitler , ktorý využil aj nespokojnosť s povojnovým usporiadaním u našich susedov..Ak by za rozpad mohol český šovinizmus , tak by asi Mníchovská dohoda dopadla ináč.

6 ) Podmienky versaillskej mierovej zmluvy sa týkali všetkého , čo malo čisto vojnové využitie... Rakety na plašenie koní boli používané už v prvej svetovej vojne ( ale boli na úrovni ohňostroja a zapalovali sa ručne ) , a už v roku 1923 skladal Fritz Opel raketové klzáky.. Ináč , prvé prúdové lietadlo vytvoril Rumun Henry Coanda v roku 1910 , aj keď mu zhorelo ...

7 ) Ak máš skúsený dôstojnícky zbor s vojnovými skúsenosťami , tak už si vojakov dokážeš vycvičiť .. A Nemecko ten zbor malo , cez prvú svetovú vojnu , Freikorpsy , Čínu , Légiu Condor a ZSSR..

8 ) Ak by nebol úmysel ísť do vojny , Hitler by nestaval zbrojovky .. Neobchádzal by podmienky mierovej zmluvy . Tam smeroval aj príspevok ohľadom zbraní , kde si mi nahral na smeč.. Sám tvrdíš , že vývoj lietadla trvá desaťročie.. Takže ako by si vysvetlil , že Hitler vypovedal podmienky versaillskej mierovej zmluvy v roku 1935 , a v roku 1936 už boli na španielskom nebi Ju-87 alebo Me-109B v roku 1937 ? Logicky ten vývoj musel prebiehať skôr ..a tam narážam na to , že mnohé veci sa maskovali.. Heinkel 111 bol poštové lietadlo a pod.. Ináč , koncepčne sa Me-109 začal vyvíjať v roku 1934 , takisto aj Heinkel 111 .. A tento čas sa s nástupom vojny výrazne skracoval.. Fw-190 bol na rýsovacích doskách 1937 , a prvý vzlet 1939.

9 ) Dôvody obsadenia Nórska ti neberiem ..ale aj to som narážal na fakt, že medzi prepadnutím Poľska a "západnou" kampaňou predsa len niečo bolo , a nie len "sitzkrieg" .

10 ) Ďakujem za detaily o Me-109 , ale položil si si otázku , ako ich Nemci dokázali tak rýchlo skonštruovať , keď vývoj lietadla trvá desaťročie a versaillská zmluva bola vypovedaná v roku 1935 ?
 

 

1. Nacionalizmus je
teória (a prípadne aj politický smer), ktorá tvrdí, že príslušníci jedného národa majú právo spojiť sa a vytvoriť si suverénny národný štát
bez národa nemôžeš, mať iredentizmus samotne slovo vzniklo v 1914.
klasický prípad sú židia rozrtusení po svete nemali žiaden štát. Masaryk aby znížil počet nemcov, tak vytvoril novú národnosť, tak isto kurdi hľadajú miesto pre svoj štát.

Ty rád zamieňaš slová ja hovorím národ a ty štát. štát pri tom nemusí byť založený na národnom princípe.

tot ešte k predchádzajúcemu príspevku

Toho istého dňa Beck v rozhovore so Szembekom
povedal, že „Slovensko musí byť každopádne odtrhnuté od Čechov.“
Anšlus Rakúskalen povzbudil poľskú vládu k väčšej aktivite v slovenských záležitostiach. Vyslanec
ČSR vo Varšave Juraj Slávik informoval pražskú centrálu, že je evidentne vidieť
, že poľské vládne kruhy zosilňujú tlak na Československo, pretože sú presvedčené, že jeho pozíciu sa
otriasla a oslabila po anšluse a tiež v dôsledku aktivít národných menšín, žijúcich v ČSR i samotných
ľudákov. V opozičných kruhoch vo Varšave podľa Slávika prevažoval názor, že „radikální kurz
ľudové strany je v neposlední míře posilován těmito tendencemi polské zahraniční politiky.“

3)
However, in a meeting with Hermann Göring on 7 March Ďurčanský and Tuka were pressed to declare their autonomy from the Czecho-Slovak state. After their return two days later, the Hlinka Guard was mobilised, which in turn forced the Czecho-Slovak President, Emil Hácha, to react strongly and declared martial law in Slovakia.
bola snáď autonómia funkčná keď bola potlačená silou? Je zrejmé, že to nastalo až po pomlčke, tak by pomlčka mohla znamenať autonómiu. Ty si jednoducho vymýšľaš.
4) To, že sa anšlus stal, bola najmä zásluha Talianska, ktoré bolo do roku 1938 rakúskym protektorom. To si odkiaľ zobral?
keď tak tak to bola zásluha Československa respektíve osobná nenávisť Beneša k Viedni alebo obava z návratu Habsburgov, lebo robilo všetko preto aby Praha bol dominantným mestom namiesto Viedne. 85% monarchistického priemyslu ležalo v Československu. Kurt Schuschnigg, či predsa len ČS nepríde voči nacistom a ČSR, že to nie je naša záležitosť, veľmi krátkozraká politika, keď sme nemali opevnenie na juhu. Beneš sa držal postoja Londýna na čo sme o pár mesiacov doplatili.
Pripomeňme, že Francúzko porušilo Locarnovský pakt Sovietskou-Francúzkou obranou zmluvou, knej sa pripojilo aj Českolovensko, v reakcii nato ponúklo Nemecko Francúzku pakt o neútočení, čo Francúzko odmietlo a to znamenalo, že nepltí Locarno neplatí ani demilitarizácia porúria.
Nemecký abwehr získal konkrétny plán francúzskeho generálneho štábu vypracovaný na základe jednania Maurice Gamelina s Maršalom Tuchčevským pri návšteve Francúzka 13-14.2 1936, ktorý predpoklaal umiestnenie francúzkych vojsk do demilitarizovaného Porúria a výpad pozdĺž Mohuče(Main) smerom k Československu, kde by sa na jeho hraniciach stretla s červenou armádou(16. diel protokolu z jednania Medzinárodného súdneho dvora v Norimbergu 1945-1946)(str 192. TK)

Z toho vyplýva, že cassus belli Mníchov je rozbiť alianciu Francúzka a Sovietskeho zväzu rozbitím CSR, bez ktorého tento plán sa nemohol uskutočniť.
5) mníchov jednoznačne spôsobil český šovinizmus, je o tom niekoľko výrokov britských politikov
6. Nie je žiadny dokument, že by bol príkaz vyvíjať pod rúškom civilnej prepravy vojenské lietadlá. Dokonca zrušili vývoj veľkého bombardéra.
čisto vojenské ako by si to označil, džíp premaľuješ na zeleno a je vojenský.
mimochodm, keď obsadzovali Porúrie nemali okrem vlajok a domácich
...
 

 

v Rakúsku bol aj Wilhelmo Miklas
7. k lietadlám
Schacht bol 8.12.1937 odvolaný, lebo sa vzpieral vyšším výdajom na armádu. to je prakticky v 38.
https://history.hnonline.sk/2-...

Nemecko versails nezrušilo, ale porušilo

14.10.1933 Nemecko vystupuje zo SN
1935 AH porušuje Versailes – buduje moderné vojenské letectvo - Luftwaffe, zavedená všeobecná branná
povinnosť, buduje armádu s 36 divíziami (VB vyvinula radar) Uzavrel dohodu o neútoční s Poľskom
1935 – N + VB podpísali zmluvu o tom, že N si môže vybudovať väčšie loďstvo ako povoľovala Versailská zmluva. Podpísal to Ribbentrop. Ten bol potom aj poslaný do VB vybaviť spoluprácu s VB (spojeneckú zmluvu).

Táto teória o sfanatizovanom národe, ktorý si zaumienil ovládnuť celý svet sa dosť prieči faktom skôr som počul opak, že Británia sa svojou politikou snažila nasmerovať lebenesraum na východ miesto na západ a afriku.
Plány na vojnové operácie boli zhotovené iba v roky kedy sa uskutočnili, barbarosa iba pol roka pred tým.
fall Weiss
Fall grun
barbarosa

Ono skôr než vývoj je dôležité ten osobnostný vývoj konštruktéra Heinkla a williho messerschmita, ten vedel tak pekne kresliť, že jeho náčrtky išli rovno do dielne.
 

Všetko "naopka"

Iba citujem:

- "Ideou čechoslovakizmu bolo po vojne v y h l a d i ť Slovákov. toto som ešte nepublikoval"

- "...ale zrejme za životy môžeme vďačiť Stalinovi"

- "...český nacionalizmus je predlohou nemeckého"

- "Mníchov nemal nič s rozbitím československa..."

- "Keby chceli [Česi] založiť vlastný štát, tak by čechov bolo 2,15 krát viac ako Nemcov"
(Tak toto je eklatantný príklad absolútnej anti-logiky.)

Váš neutíchajúci obdiv (hlbinná empatia) ku Hitlerovi a Stalinovi,
ako jedinej nádeji pre Slovensko...
je determinantom aj dnešných dní, kedy hodláme vysvätiť 2 "osobnosti",
presne v duchu Vašich š p e c i f i c k ý c h sympatií.

Pokračujem iba v citátoch:

- "...jedna z teórii hovorí, čechoslovakizmus nebol len náš výmysel, ale F r a n c ú z k y "
(Takže, už len uviesť jej meno, a... je to.)

- "po návšteve Poľska a Maďarska... Je teda zrejmé, prečo Hitler obrátil a trval na rozbití československa"
(Ťažko zakryť, potlačiť animozitu ku Československu - s malým "č".)

- "...čo urobil češi-Beneš nemcom"
(Po slovensky je: Česi.)

- "...bol ste oklamaní ako my"
(pozn.: určené, ako odkaz autorovi článku. / Prvák zákl. školy by napísal: Boli ste oklamaný...)

Ak už ste ste taký pravoverný Slovák, za akého sa vydávate (a to ste vraj ešte nepublikovali viac, ako tu píšete),
prečo neovládate ani len tento jazyk - slovenský.
To nevravím o neschopnosti uvádzania citátov (čo je dokonca protizákonné, ak nie triviálne diletantské).
.

Obdivujem nick: luki19, že má trpezlivosť na tie Vaše nezmysly kľudne reagovať.
Zrejme je ešte mladý, a trpezlivý.
Pre staršiu generáciu, je to očividne zbytočné. Hrach na stenu.
 

 

no je vidieť, že sa orientujete vo formalizme, to je však na diskusiu málo.
 

 

ešte minim na teba jeden príspevok, ja stále píšem češi, lebo čes neexistuje.
tiež sa mi nepáči, keď čech skloňuje moje meno: "Pane Drinko".
To poslovenčovanie všetkého je dôsledok českého nacionalizmu a ja osobne ho považujem za chybný pokiaľ sa nejedná o nepríbuzný jazyk. To musí mať každá teória meno? Maurice Pellé, keď chceš alebo teória o predĺženej ruke francúzskej politike proti expanzii Nemecka na východ. Pretože bez centralizmu by to dosť dobre neišlo.
Krásne vytrhávaš z kontextu, ja hovorím, že nebyť Stalina a jeho odpovede Benešovi, že žiaden slovanský národ nebude trpieť za zločiny druhej svetovej vojny, tak by slováci boli Benešom vyhladení.


Uznaj, že ty si podliak.
Snažil som písať rýchlo a keďže č je iba s malým na klávesnici... óhh tvoja logika je úžasná.
oklamaní hej jednoducho som časť vety prepísal a to mi tam ostalo. Iba znamená, že si málo kedy čítam sám po sebe.
k 2,15 násobku chýba tam iba "iba". Veta pokračuje za čiarkou: "a to už by nebolo právo na sebaurčenie v takom rozsahu ako požadované hranice českého kráľovstva."
Logicky, keď češi netvorili drvivú väčšinu ako by si mohli v roku 1918 založiť svoj vlastný štát založený na práve na sebaurčení národa a medziach českého kráľovstva?
Už ti došlo? Alebo nie?
 

"Uznaj, že ty si podliak"

...píšete na moju adresu.

A ja si opäť vravím,
že človek, čo sa tu vydáva za jediného pravoverného Slováka (...a považuje Čechov za najväčších nepriateľov),
ktorý tu spriada čosi o práve národov na sebaurčenie - nevie ani len to:
Čo sú 3 základné znaky, určujúce n á r o d .
J a z y k, ako jeden z prvých kultúrne-konštitutívnych elementov národa
považujete za "formalizmus".

K tomu už netreba nič dodať.

Možno ste zberateľom nábojníc a historických zbraní SS,
možno máte doma celý arzenál,
ale - to Vás neoprávňuje. aby ste rozosievali aktívne nenávisť k susednému národu.
 

 

No alsasko lotrinsko, vsak .
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 6 690
 2. Július Kovács: Borisko. 6 164
 3. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 5 730
 4. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 5 049
 5. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 177
 6. Maroš Chmúrny: Príhody (ne)jedného poslanca 3 101
 7. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 2 580
 8. Marian Baran: Domáca šunka 2 156
 9. Adrián Vološin: Šachová partia veľmajstra moci Roberta Fica. 1 966
 10. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 1 670

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Krátky: Plačem za Andrejom Dankom !
 2. Dušan Seberíni: Ešte je čas
 3. Viliam Majda: Pokračovanie Druhý dôvod problémov ŽSR
 4. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV
 5. Tomáš Kopecký: Kto nepribral počas karantény ani jedno kg, nech prvý hodí toaleťákom (a čo na to klíma?)
 6. Martin Fletcher: Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
 7. Lukáš Baloga: Môže ropa (podobne ako úročenie vkladov) dosiahnuť mínusové hodnoty? Trump je proti a má p
 8. Mária Bučková: Vážený pán premiér
 9. Petr Kotvan: Všetkým budúcim mamičkám a oteckom
 10. Štefan Vidlár: "Vjedec"


Už ste čítali?